Portale związane z zatrudnieniem są popularne od lat, a ich znaczenie w szukaniu pracy i otrzymywaniu zatrudnienia nieustannie rośnie. Coraz rzadziej bowiem ogłoszenia pojawiają się w tradycyjnych mediach czy na tablicach ogłoszeń. Owszem, za pośrednictwem prasy czy wspomnianej tablicy można znaleźć pracę. Jednak najwięcej ogłoszeń pojawia się właśnie w sieci. Na internetowe poszukiwania nastawiają się także bezrobotni. Większość z nich zamiast biegać do urzędu pracy, zagląda na publiczny portal zatrudnienia.

W ten sposób w zaciszu własnego domu za pośrednictwem sieci można zorientować się w bieżącej sytuacji na rynku pracy

. Tym lokalnym, jak również regionalnym czy krajowym. Publiczny portal zatrudnienia zawiera informacje różnego rodzaju. Wszystkie dotyczą jednak szukania pracy, walki z bezrobociem i pomocy obywatelom w odnalezieniu się na rynku pracy. Zatem zaglądając na publiczny portal zatrudnienia, można na przykład znaleźć oferty, skierowane do osób szukających zatrudnienia. Obok nazwy ogłoszeniodawcy na stronie internetowej często znajduje się spis wymagań, stawianych kandydatom aplikującym na dane stanowisko. Taka wiedza bardzo się przydaje. Pomaga ocenić własne szanse, a czasami staje się bodźcem do uzupełnienia wiedzy czy poszerzenia własnych kompetencji. Dzięki informacjom, opublikowanym przez publiczny portal zatrudnienia, każdy obywatel szukający pracy może także dowiedzieć się czegoś o adekwatnych w jego sytuacji metodach aktywizacji zawodowej. Są one czasami najlepszym, a bywa że i jedynym, sposobem wejścia na rynek pracy. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi.

Korzystają z nich jednak także starsi obywatele, którzy po utracie pracy zmagają się z trudnościami w powrocie do aktywności zawodowej.

Za prowadzenie portali o takim charakterze odpowiadają podmioty publiczne, związane z obsługą osób szukających pracy i zmagających się z bezrobociem. Dzięki prowadzonemu portalowi urzędnicy mają możliwość publikowania najważniejszych informacji dla wszystkich bezrobotnych. Publiczny portal zatrudnienia to nie tylko źródło wiedzy o ofertach pracy, ale także miejsce, gdzie można dowiedzieć się chociażby tego, jak zarejestrować się w urzędzie. Bezrobotny zyskuje również kompendium wiedzy na temat kroków, które należy podjąć, aby rozwiązać problem bezrobocia i znaleźć nowe miejsce pracy. W przypadku osób niezatrudnionych często barierą działania pozostaje brak środków finansowych. Publiczny portal zatrudnienia to miejsce, gdzie można dowiedzieć się również, jakie formy wsparcia przysługują konkretnym bezrobotnym. Mogą one być na przykład przeznaczone na uruchomienie własnej działalności. Z takiej opcji korzystają często młodzi ludzie. Dobrze wykształceni, pewni siebie i zniechęceni stagnacją na rynku pracy. Jeżeli ktoś nie jest zainteresowany prowadzeniem własnego biznesu, publiczny portal zatrudnienia zapewnia mu dostęp do różnych ofert pracy. Publiczne portale prowadzone przez instytucje państwowe zamieszają informacje lokalne i ogólnokrajowe, ale także te związane z europejskim rynkiem pracy.

Dodaj komentarz