Przez wielu użytkowników klasyczne drukarki igłowe uważane są za przestarzałe i niepraktyczne. Okazuje się jednak, że urządzenia drukujące działające w oparciu o technologię mozaikową wciąż cenione są za swoją funkcjonalność. Dotyczy to zwłaszcza tych branż, w których wymagana jest skuteczność i niezawodność. Drukarki igłowe są jednocześnie tanie w eksploatacji oraz bardzo wydajne, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w warunkach przemysłowych.

Działanie drukarki igłowej

Pod wieloma względami specyfika drukarki igłowej przypomina sposób działania maszyny do pisania. W urządzeniach drukujących w technologii mozaikowej nie są stosowane tusze znane z modeli atramentowych, ponieważ wszystko opiera się na zastosowaniu taśmy barwiącej. Po umieszczeniu papieru, uderzające w nią igły pozostawiają na arkuszu kropki. Ich układy są w stanie utworzyć zarówno litery, jak i skomplikowane obrazy. W przypadku drukarki monochromatycznej, odcienie uzyskiwane są poprzez odpowiednie rozgęszczenie lub zagęszczenie kropek na papierze. Jeżeli natomiast urządzenie może drukować kolor, jego taśma barwiąca zbudowana jest z większej ilości części i może poruszać się również w pionie. Kolory otrzymywane są w wyniku odpowiedniego zmieszania ze sobą podstawowych barw, bądź też poprzez wykorzystanie tworzących całą matrycę i sąsiadujących ze sobą kropek. Taśma monochromatyczna może być regulowana, co pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.

Budowa drukarki igłowej

W zależności od typu, drukarka igłowa może być wyposażona w 48, 24 lub 9 igieł. Im jest ich więcej, tym bardziej precyzyjną pracę można uzyskać. Tym samym możliwe jest wykonanie o wiele dokładniejszego znaku, obrazu lub całego tekstu. Dodatkową zaletą urządzeń pracujących w oparciu o technologię mozaikową jest ich stosunkowo niska cena. Drukarki igłowe mogą też drukować na praktycznie każdym typie papieru, włącznie z wielowarstwowymi arkuszami samokopiującymi. Modele wielogłowicowe zapewniają ponadto bardzo wysoką prędkość drukowania, co pozostaje nie bez znaczenia w sytuacjach wymagających wykonania bardzo wielu kopii. Podstawową wadą drukarek igłowych jest ich niezwykle głośna praca, dlatego kiepsko sprawdzają się w warunkach domowych.

Funkcjonalności drukarek igłowych

Do najważniejszych funkcjonalności drukarek igłowych zaliczyć można możliwość drukowania na papierze ciągłym z boczną perforacją, czyli tak zwanej składance. Warto wspomnieć także o opcji szybkiego wydruku nawet bardzo dużych ilości tekstu. Poza zwyczajnymi podajnikami pozwalającymi na ułożenie kilkudziesięciu arkuszy w formacie A4, produkowane są także bardziej rozbudowane traktory ciągnące i pchające. Nie pozwalają one na drukowanie od początku strony oraz drukowanie do końca, przez co prowadzą niestety do znaczącego marnotrawienia papieru. Dostępne są również łączone rozwiązania, które zapewniają większą oszczędność zastosowanych materiałów. Istotna pozostaje również metoda przejścia papieru przez urządzenie drukujące. Poszczególne sposoby pozwalają na nanoszenie druku nawet na sztywne koperty czy plastikowe przekładnie.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Tuszmarkt.pl

Dodaj komentarz