Większość z nas słyszała zapewne kiedyś o protokole IP. Jest to określenie powszechnie używane w sferze internetu, jako że jest bardzo ściśle z nią związane. Czym jednak ów protokół IP jest? Odpowiedź na to pytanie wymaga rozwinięcia tematu, toteż warto zapoznać się z podstawowymi aspektami funkcjonowania protokołu.

Nazwa protokół IP pochodzi od angielskich słów Internet Protocol – czyli po prostu protokół internetowy. Można zatem używać właśnie tego określenia zamiennie wobec IP. Sam protokół to zbiór koniecznych do podjęcia kroków oraz aktywności, które każde urządzenie musi wykonać w celu uzyskania połączenia z internetem, w tym także sieciami lokalnymi. Wszystkie kroki są wykonywane przez urządzenia automatycznie, bez udziału człowieka. Dzięki temu jest pewność, że zawsze wszystkie reguły oraz postanowienia protokołu są zawsze przestrzegane.

W jakim celu powstał ów protokół IP?

Najogólniej mówiąc, w celu zapewnienia bezpieczeństwa korzystania z sieci oraz z połączeń lokalnych. Bezpieczeństwo w tej sferze jest niezmiernie ważne, ponieważ bardzo często są tam przechowywane istotne dane, dokonuje się też różnorakich operacji. Nie da się ukryć, że bezpieczeństwo w sferze internetu jest bardzo trudno zapewnić. Omawiany protokół internetowy bardzo w tym dopomaga. W jaki sposób?

Przede wszystkim, dzięki przestrzeganiu reguł protokołu, co, jak wspomniano, dokonuje się automatycznie, bo wszystkie urządzenia łączące się z siecią są tak zaprogramowane, powoduje, że żadne urządzenie nie jest „anonimowe”. Każde urządzenie łączące się z siecią posiada swój adres IP, który jest wiadomy operatorom internetu. W razie podjęcia niedozwolonej działalności przez użytkownika danego urządzenia, jego adres IP pomaga dotrzeć do tej osoby. Dzięki temu wykrywa się bardzo wiele przestępstw w internecie. Należy zauważyć, że adres IP nie jest adresem czy numerem seryjnym fizycznego urządzenia (komputera), toteż nie zawsze musi dać pełną gwarancję dotarcia do sprawcy takiegoż przestępstwa. Adres IP, wymagany poprzez protokół IP, jest raczej liczbą nadawaną interfejsowi sieciowemu, co oznacza, że może on zmieniać się za każdym razem, kiedy dane urządzenie łączy się z internetem.

Oczywiście protokół IP jest o wiele bardziej rozbudowany, a jego reguły i postanowienia to nie tylko sam adres urządzenia łączącego się z internetem.

To także bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dzięki protokołowi wszystkie dane są przesyłane w grupach zwanych pakietami. Zwiększa to bezpieczeństwo przesyłu danych, choć oczywiście nie daje pełnej gwarancji, że wszystkie dane dotrą do adresata w formie niezmienionej. Takie bezpieczeństwo zapewnia protokół wyżej stojący w hierarchii.

Nie zmienia to faktu, że protokół IP bardzo pomaga w bezpiecznym i niezakłóconym transferze danych pomiędzy dwoma urządzeniami, w tym takimi, które wcześniej nie komunikowały się z sobą. Dlatego właśnie jest to wciąż popularne i powszechnie stosowane rozwiązanie służące bezpieczeństwu w internecie.

Dodaj komentarz