Wielu ludzi na całym świecie boryka się z alergiami. Polegają one na tym, że układ odpornościowy człowieka zaczyna walczyć z substancjami (tzw. alergenami), które tak naprawdę nie powinny wywoływać w nim negatywnych reakcji. Mowa tutaj o roztoczach, sierści zwierząt, czy niektórych produktach spożywczych.

Alergia – jej najczęstsze jej objawy

Objawy alergii mogą być różne, wśród tych najpopularniejszych można zaś wymienić:
– Pokrzywkę – w reakcji na alergeny na skórze pojawiają się bąble (będące efektem wydzielania histaminy). Może towarzyszyć im nieprzyjemny świąd.
– Alergiczny nieżyt nosa, czyli tak zwany katar sienny. Jest on bardzo silny, występuje głównie wiosną albo latem, ponieważ spowodowany jest przez pyłki niektórych roślin, ale też przez grzyby i ich zarodniki. Katarowi siennemu współtowarzyszą: swędzenie nosa, swędzenie oczu i ścian gardła, łzawienie, napady kichania, wyciekanie z nosa wodnistej wydzieliny. Co ważne, tego rodzaju alergiczny nieżyt nosa występować może także niesezonowo, nawet przez cały rok. Wtedy do jego przyczyn zalicza się roztocza, sierść psów albo kotów, a także zarodniki pleśni. Kiedy nieżyt wystąpi, istotne jest, by ze swojego otoczenia wyeliminować czynniki uczulające. Czasem też alergolog może zaproponować odczulanie.
– Wstrząs anafilaktyczny – czyli najcięższa postać reakcji alergicznej. Pojawia się nagle (np. po zjedzeniu czegoś, na co jest się uczulonym). Polega zaś na zaburzeniach ze strony licznych narządów. Do objawów we wstrząsie należą: ból głowy, kołatanie w klatce piersiowej, silne osłabienie, mocne swędzenie w gardle, wymioty, a także pokrzywka skórna. Wstrząs anafilaktyczny może doprowadzić do omdlenia lub zapaści, stanowi więc zagrożenia życia, dlatego musi być leczony w szpitalu.
– Alergia pokarmowa. Najczęściej pojawia się u dzieci na skutek uczulenia na białka mleka krowiego, truskawki czy banany. Może być dziedziczna. Objawia się swędzeniem i opuchlizną jamy ustnej, często towarzyszy temu pokrzywka skórna.

Jak można rozpoznać alergię?

Po pierwsze, uwagę zwrócić należy na to, kiedy się ona pojawia. W związku z tym, że jest reakcją na alergen – można wtedy stwierdzić, czy dotyczy konkretnych pokarmów (jeśli wskazują na to objawy). Podobnie można sprawdzić alergię na pyłki roślin. Jednak aby czynnik odpowiedzialny za alergię ustalony był jak najdokładniej, skorzystać można z:
1. Testu skórnego. Polegają one na kontrolowanym doprowadzeniu do kontaktu skóry z substancją alergenu, który jest podejrzewany o wywoływanie reakcji alergicznej. Ważnym krokiem jest tutaj interpretacja powstałych zmian skórnych.
2. Badania serologicznego (czyli badania krwi w celu pomiaru poziomu specyficznych przeciwciał IgE).
3. Próby ekspozycyjnej (tzw. prowokacja alergenem)
Jeśli chodzi zaś o poprawne zdiagnozowanie alergii pokarmowej zastosować można dietę eliminacyjną. Polega ona na wykluczaniu z codziennej diety podejrzanego czynnika. Jeśli nie jest się pewnym, co jest przyczyną alergii, stopniowo sprawdzać można różne pokarmy.

Portal Alergia.med.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Dodaj komentarz