Aby maseczka chirurgiczna mogła chronić nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa powinna być prawidłowo używana.  Gdy robimy to nieprawidłowo, maseczka nie będzie chronić nas w tak dużym stopniu, jak powinna. Tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo zarażenia SARS-CoV-2. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze zasady dotyczące prawidłowego używania maseczek.

Maseczka chirurgiczna — jak zakładać?

Zanim założymy maseczkę, należy umyć ręce przez około 30 sekund przy pomocy mydła i ciepłej wody. Możliwe jest też alternatywne zdezynfekowanie odkażającym środkiem bazującym na alkoholu. Następnie upewnijmy się, czy maseczka nie posiada wad i uszkodzeń mechanicznych.  Możemy przygotować maseczkę i odwrócić ją na zewnątrz stroną kolorową. Do najwygodniejszego rodzaju maseczek należą te zakładane na uszy. Gdy ją nakładamy, należy trzymać za dwie gumki jednocześnie. Jednak, gdy jest ona wiązana z tyłu głowy, dotykamy wyłącznie sznurków. Zaczynamy od górnych wiązań, a następnie przechodzimy do tych znajdujących się na wysokości karku. Pamiętajmy o tym, że górna krawędź maseczki musi ściśle przylegać do grzbietu nosa. Na koniec upewniamy się, czy maska chirurgiczna szczelnie zasłania nos, usta i podbródek. Po założeniu maseczki ochronnej nie powinno się dotykać jej ponownie. Możemy to zrobić tylko, kiedy dokładnie zdezynfekujemy ręce. Kiedy zauważymy zamoczenie lub zabrudzenie maseczki, należy wymienić ją na nową. 

Maseczki chirurgiczne — sklep

Noszenie jednej maseczki przez dłuższy czas jest niedozwolone, jeśli zależy nam na jej skuteczności. Z tego powodu warto zaopatrzyć się wcześniej w zapas, by mieć zawsze maseczkę pod ręką. Na duży wybór możemy liczyć w specjalistycznych sklepach z artykułami higienicznymi. Wybierając większe pakiety, możemy liczyć na korzystniejsze ceny i skuteczność produktu. Klientami takich sklepów często są również podmioty medyczne, gdzie szczególnie istotna jest skuteczność maseczek chirurgicznych. Maseczki można kupić wszędzie, ale tylko w wyspecjalizowanych sklepach możemy mieć pewność co do jakości i pochodzenia produktu. Ponadto możemy się zaopatrzyć także w inne artykuły higieniczne, takie jak płyn do dezynfekcji. 

Maseczka chirurgiczna — jak nosić?

Po założeniu maseczki nie zapominajmy o stosowaniu środków ostrożności, by nie przenieść czynników chorobotwórczych na naszą skórę twarzy, rąk i dłoni, tym samym zapobiegając ewentualnemu zakażeniu. O czym warto pamiętać podczas noszenia maseczki chirurgicznej? 

  • Nie dotykajmy jej ze względu na potencjalną obecność patogenów od jej zewnętrznej strony. Możemy to zrobić tylko, gdy dokładnie umyjemy lub zdezynfekujemy ręce.
  • Nie zakładamy jej tylko na jedno lub pod nos — sprawdzamy, czy nie odstaje
  • Nie opuszczamy jej poniżej nosa, lub nie nosimy na brodzie, ponieważ wówczas nie chroni nas w żadnym stopniu
  • Nie używamy swojej maseczki kilkukrotnie — maseczki chirurgiczne są jednorazowe
  • Nigdy nie wyrzucamy zużytych maseczek do toalety.
  • Nie dezynfekujemy ani nie pierzemy jednorazowych maseczek chirurgicznych. Należy je po prostu wyrzucić do kosza
  • Maseczka ochronna musi zakrywać noc i usta. 

Jak prawidłowo zdjąć maseczkę chirurgiczną?

Pamiętajmy o tym, aby prawidłowo zdjąć maseczkę ochronną. To na tym etapie może dojść do przeniesienia drobnoustrojów na dłonie lub twarz. Tym samym istnieje ryzyko zarażenia się. Dlatego warto zastosować się do kilku zasad, aby mieć pewność, że została zutylizowana w bezpieczny sposób. Jak zdejmujemy maseczkę?

W pierwszej kolejności chwytamy za sznurki lub gumki do wiązania bez dotykania materiału z przodu. Robimy to ostrożnie. Tylko, gdy zdejmiemy maskę jednorazową, należy wyrzucić ją do zamkniętego pojemnika na śmieci. W taki sposób, aby nikt nie miał z nią styczności. Z kolei maseczki wielokrotnego użytku należy wyprać w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni C. Po wykonaniu tych czynności dokładnie myjemy ręce wodą z mydłem lub dezynfekujemy je.