Jeśli zastanawiasz się,  jak przymocować półkę do kafelków, nie jesteś sam. Wielu właścicieli domów zadaje to samo pytanie. Faktem jest, że płytki są trudną powierzchnią do pracy. Istnieje kilka powodów, ale żaden z nich nie ułatwia tego zadania. Na przykład, fuga i kafelki są zwykle bardzo kruche, co utrudnia wbijanie gwoździ w ścianę za pomocą kotwy śrubowej. Najlepszym sposobem na zainstalowanie półki na płytkach jest wwiercenie się w ścianę, ale nie zawsze jest to możliwe. 

Wiercenie w kafelkach?

Jeśli chciałbyś wiedzieć, jak przymocować półkę do płytek, musisz wykonać następujące kroki. Po pierwsze, musisz dowiedzieć się, w jakim miejscu chcesz zainstalować półkę. Musisz również określić, w jakim miejscu zrobić otwory mocujące. Podczas wiercenia otworów w płytkach powinieneś używać wolnej prędkości i stopniowo zwiększać nacisk. Płytki są kruche i delikatne, więc powinieneś wiercić otwory z małą prędkością.

Najpierw należy określić umiejscowienie półki i miejsce, w którym mają być wywiercone otwory mocujące. Upewnij się, że półka zmieści się w tym miejscu oraz będzie to wyglądać estetycznie. Możesz przyłożyć półkę do ściany „na sucho” aby zobaczyć, jak to będzie wyglądać i upewnić się, że na pewno chcesz umieścić półkę w tym miejscu.

Aby zacząć, zmierz wysokość płytki. Podziel wysokość przez dwa, aby uzyskać punkt środkowy. Zaznacz te linie jako punkt odniesienia dla umieszczenia półki. Teraz umieść poziomicę, aby upewnić się, że Twoje oznaczenia są w poziomie. Dzięki temu Twoja półka będzie umieszczona dokładnie pośrodku linii kafelków. Po ustawieniu tego można zastosować silikonową uszczelkę, aby uszczelnić krawędź pod otwór i uczynić ją bardziej wytrzymałą. Po wyrównaniu powierzchni płytki jesteś gotowy do zainstalowania swojej półki.

Podczas wiercenia pamiętaj, że płytki mogą być kruche i delikatne. Aby zapobiec pękaniu, wierć powoli i stopniowo zwiększaj nacisk, aż osiągniesz pożądaną głębokość. Uważaj, aby nie przewiercić płytki zbyt szybko, ponieważ może się ona roztrzaskać. Możesz spróbować przewiercić płytkę z użyciem wody, pomaga to przy bardzo delikatnych płytkach. Jednak pamiętaj, wiercenie w kafelkach zawsze wiąże się z ryzykiem.

Jak przykleić półkę do płytek?

Zdecydowałeś się nie wiercić w płytkach i zastanawiasz się jak przymocować półkę do płytek z użyciem kleju? Podążaj za tymi wskazówkami! Aby zainstalować półkę na istniejących płytkach, będziesz potrzebował kilku podstawowych kroków. Po pierwsze, możesz zastosować epoksydowy klej do płytek. Nałóż go równomiernie. Zawiązuje się w 5 minut, więc pamiętaj, aby pracować z nim szybko! Pamiętaj, że ten materiał działa tylko wtedy, gdy obie części się ze sobą stykają. Jeśli pozwolisz mu wyschnąć na dłużej niż pięć minut, ryzykujesz osłabienie wiązania.

Unikalny materiał, jakim jest formowalna guma silikonowa pozwala na przymocowanie prawie każdego materiału do innego przy niewielkim lub żadnym wysiłku. Na początku przypomina miękkie ciasto, czy plastelinę dla dzieci, ale szybko twardnieje w elastyczną, mocną gumę silikonową, która łączy się z różnymi powierzchniami. Guma ta jest również odporna na temperaturę i wodę, wytrzymuje do dwóch kilogramów. Ten wszechstronny klej może być używany do przymocowania uchwytów do półki szklanej pod prysznicem, czy w innych trudnych miejscach. Możesz również rozważyć montaż półki narożnej, jest to popularne rozwiązanie do małych łazienek.

W przeciwieństwie do innych rodzajów kleju, które mogą być podatne na blaknięcie, formowalna guma silikonowa dobrze przyczepia się do porowatych powierzchni. To czyni ja doskonałym wyborem do przymocowania półki do płytek i innych twardych, nierównych powierzchni. Po zastygnięciu klej ten pozostaje bezpiecznie przymocowany do każdej powierzchni, aż do momentu, gdy będziesz chciał go usunąć.

Jeśli chcesz zamontować półkę pod prysznicem będziesz musiał zastosować odpowiedni uszczelniacz, aby zabezpieczyć powierzchnię płytki. Używanie silikonu do tego zadania jest zalecane, a ten sam uszczelniacz można użyć też na zabezpieczenie przed wilgocią, chociażby krawędzi wanny.