Zastanawiasz się, czy kierunek górski pod kątem wakacji będzie najlepszy? Jaką restauracje w górach warto wybrać? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na swoje pytania!

Czy warto wybrać się w polskie góry?

Planując wakacje, pierwszą rzeczą, o której naturalnie myślisz, jest kierunek, jaki warto obrać. Polacy coraz częściej wybierają w tym kierunku obce kraje, tak jak na przykład Grecja czy Turcja. Zwłaszcza w każdym wielkim mieście jest już wiele biur turystycznych, które organizują wyjazdy zagraniczne, nawet jeśli nikt z uczestników nie mówi w obcym języku. W dzisiejszych czasach każdy może wyjechać za granicę. Oczywiście nie każdy musi to robić. W Polsce jest tyle pięknych miejsc, że starczy nam czasu na miłe i przyjemne spędzenie czasu, czy to na weekend, czy na kilka tygodni.

Pod kątem wakacji w Polsce – najczęściej stajemy przed dylematem, czy wybrać kierunek górski, czy nadmorski. Oczywiście oba mają swoje zalety i wady. Zwykle chodzimy na plażę tylko w wakacje, bo wtedy woda jest najcieplejsza. Możemy się zarówno opalać, jak i kąpać, więc turyści chcą w tym przypadku po prostu odpocząć. Górskie destynacje wybierają ludzie, którzy również chcą się dobrze bawić, ale trochę bardziej aktywnie niż leżeć godzinami na plaży i opalać się. Najpiękniejsze są widoki w górach. Aby jednak do nich dotrzeć, trzeba najpierw przejść trasy turystyczne, które dla wielu osób mogą być prawdziwym wyzwaniem. Takich dróg w górach jest bardzo dużo. Posiadają wiele oznaczeń, które pozwalają dostosować tor do naszych postępów i doświadczenia. Jest to szczególnie przydatne, gdy wybieramy się w góry z dziećmi. W tej sytuacji niestety nie mamy możliwości postawienia na najtrudniejsze drogi, więc dzięki oznaczeniom znamy te, które są prostsze, łatwiejsze do pokonania.

Górska sceneria może być niesamowita, niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy raz w górach, czy jesteś bardziej doświadczony. Dla osób aktywnych, które nie wyobrażają sobie spędzenia całego urlopu na plaży – kierunek w górę to najlepsza możliwa opcja. Oprócz krajobrazów, szlaków i ruchu, turyści po prostu doceniają górski klimat. Mówimy tu między innymi o pewnych ubraniach, zespołach górskich czy górskim jedzeniu. Wszystko to sprawia, że góry są magiczne i ogromna część społeczeństwa zakochała się w całej kulturze góralskiej. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić góry. Koniecznie trzeba też zjeść kultowego oscypka z żurawiną! Nie zwlekaj, zaplanuj wyjazd w góry już dziś!

Wyjazd w góry – o czym warto pamiętać?

Pamiętaj jednak, że do górskich wypraw musimy się odpowiednio przygotować. Zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza wyprawa w góry, możesz nie wiedzieć, co ze sobą zabrać. Przede wszystkim niezależnie od pogody należy mieć przy sobie wodę, aby uchronić się przed odwodnieniem. Powinniśmy też odpowiednio się ubrać. W górach musimy być przygotowani na wszelkie możliwości, a zwłaszcza na zmienne warunki pogodowe. Bardzo szybko będzie padać deszcz, a nawet śnieg. Powinniśmy też przygotować się na wyjazd w góry. Niektóre trasy wymagają kilkugodzinnej wędrówki, więc trzeba się odpowiednio przygotować, na przykład w postaci małych słonych lub słodkich przekąsek. W okresie jesienno-zimowym należy zaopatrzyć się również w buty. Dzięki nim mamy o wiele lepszą przyczepność i czujemy się o wiele bardziej komfortowo podczas chodzenia po śniegu i lodzie.

Jak wybrać restaurację w górach?

Jedzenie w górach przyciąga do siebie znaczną część turystów z całej Polski. Jaka restauracja w górach będzie najlepsza? Wszystko zależy oczywiście od tego, w jakich smakach dokładnie gustujemy, jednak z pewnością warto wybierać takie restauracje, które posiadają w swojej ofercie regionalne potrawy. Dzięki temu możemy zasmakować dań, których nie moglibyśmy przyrządzić sami. Białka Tatrzańska restauracja, na którą warto się zdecydować, to ta, która posiada góralski klimat. Stroje góralskie czy charakterystyczny wygląd samej restauracji i jej wystroju sprawi, że oprócz przepysznego, góralskiego jedzenia, spędzimy tam miłe i niezapomniane chwile. Nie zwlekaj, to już najwyższy czas, aby zaplanować swoją pierwszą, góralską wyprawę! To widoki i jedzenie, które każdy z nas powinien poznać przynajmniej raz w życiu!