Każdy samochód jest, a przynajmniej powinien być wyposażony w dywaniki samochodowe. Pełnią one bowiem bardzo ważną funkcję. Pomagają utrzymać czystość wewnątrz auta. Jak jednak można się domyślić, dywaniki samochodowe bardzo szybko się brudzą, zwłaszcza jesienią i zimą. Dlatego konieczne jest ich systematyczne czyszczenie. Niestety wielu kierowców nie robi tego zbyt dokładnie. Wyjmują dywanik z auta i na szybko myją pod strumieniem wody. Często to nie wystarcza. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób właściwie wyczyścić dywaniki samochodowe.

Czyszczenie dywaników samochodowych

Czyszczenie samochodu zawsze można zlecić firmie specjalizującej się w tym zakresie. Jednak takie rozwiązanie jest opłacalne, jeśli planuje się gruntowe umycie całego auta z zewnątrz i wewnątrz. Jeśli jednak zamierza się wyczyścić same dywaniki samochodowe, to śmiało, można zrobić to samodzielnie. Istotne jest jednak, aby wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Nieco inaczej bowiem należy podejść do dywaników gumowych, a inaczej do dywaników welurowych. W jaki zatem sposób czyścić gumowe dywaniki samochodowe, a w jaki welurowe?

Jak wyczyścić gumowe dywaniki samochodowe?

Czyszczenie dywaników gumowych rozpocząć należy od ich otrzepania z brudu i innych zanieczyszczeń. Należy zrobić to na sucho za pomocą szczotki. Pamiętać przy tym trzeba, aby szczotka bądź inny przedmiot do czyszczenia nie był zbyt ostry. Można bowiem wówczas niechcący zarysować gumową powierzchnię dywanika. Po wstępnym czyszczeniu na sucho przejść można do czyszczenia na mokro. Do tego celu wykorzystać można myjkę ciśnieniową bądź zwykły wąż ogrodowy. Oba rozwiązania są skuteczne, jeśli chodzi o usunięcie większości zabrudzeń. Może się jednak okazać, że myjka ciśnieniowa nie usunie zanieczyszczeń znajdujących się w gumowych zagłębieniach dywanika. Należy je wówczas usunąć za pomocą szczotki. Do umycia gumowych dywaników warto wykorzystać także szampon. Dzięki temu efekty będą jeszcze lepsze. Po umyciu dywaniki należy pozostawić do ich dokładnego wyschnięcia. To ważne, aby nawet wilgotnych dywaników znów nie wykładać do samochodu.

Jak wyczyścić dywaniki samochodowe welurowe?

Oprócz gumowych dywaników równie dużą popularnością cieszą się dywaniki welurowe. Te także oczywiście muszą być systematycznie czyszczone. Dywaniki wykonane z tkanin przed myciem należy bardzo dokładnie wytrzepać i odkurzyć. To bardzo ważne, ponieważ piasek, który jest często nanoszony na dywanik, może uszkodzić jego strukturę. Jeśli chodzi o mycie dywaników na mokro, to pamiętać trzeba, aby nie używać do tego domowych środków czyszczących stosowanych w łazience czy w kuchni. Welurowe dywaniki wymagają zastosowania detergentów czyszczących przeznaczonych właśnie do tego typu materiału. Zakupić można je w sklepach motoryzacyjnych. Do rozprowadzenia środka czyszczącego najlepiej jest wykorzystać ściereczkę z mikrofibry lub miękką gąbkę. Tak jak w przypadku dywaników gumowych, tak i tutaj po myciu zaczekać trzeba, aż dywaniki dokładnie wyschną. Dopiero wówczas można jest znów włożyć do wnętrza samochodu.

Jak czyścić dywaniki samochodowe z silnych zanieczyszczeń?

Usunięcie delikatnych zanieczyszczeń z dywaników samochodowych nie jest trudne. Nieco inaczej jest w sytuacji, w której na dywanikach pojawią się dość silne zabrudzenia. Plamy po oleju, smarze, tłuszczu czy kawie nie są łatwe do usunięcia. W takim przypadku zastosować należy dużo silniejszy środek czyszczący. Warto przed jego zakupem zapytać o radę w sklepie motoryzacyjnym. Wszystko po to, aby mieć pewność, że kupuje się taki detergent, który nie uszkodzi powierzchni dywaników. Dobry preparat powinien rozbijać cząstki zanieczyszczeń, wiązać je i tworzyć zawiesinę łatwą do usunięcia. Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie środka do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Wiedząc teraz, jak myć dywaniki samochodowe, nie pozostaje nic innego jak tylko to zrobić. Dzięki powyższym wskazówkom na pewno zrobi się to właściwie. Dywaniki będą idealnie czyste, a ich powierzchnia nie będzie uszkodzona.