Radca prawny to osoba, która ukończyła magisterskie studia prawnicze i odbyła aplikację radcowską. Ten specjalista musi również pozytywnie zdać egzamin gwarantujący mu kwalifikacje zawodowe. Historia tej profesji nie jest zbyt odległa. Sięga okresu PRL-u, kiedy to niezbędne było powołanie stanowiska, które zajmie się obsługą prawną państwowych przedsiębiorstw.
Obecnie radca prawny ma praktycznie takie same kwalifikacje jak adwokat. Różnica jest taka. że adwokat ma możliwość reprezentowania swoich klientów również w sprawach karnych oraz nie może zostać zatrudniony na umowę o pracę. Jakie są faktyczne obszary pracy radcy prawnego? Kiedy warto skorzystać z jego usług?
Radca prawny – czym się zajmuje?
Radca prawny zajmuje się przede wszystkim udzielaniem porad prawnych, wydawaniem opinii, a także występuje w sądzie, pełniąc funkcję pełnomocnika lub obrońcy swojego klienta. Ten specjalista może świadczyć swoje usługi zarówno podmiotom indywidualnym, jak i gospodarczym. Często jego zadanie polega na uczestnictwie podczas zawierania kontraktów nietypowych, których przedmiot stanowią rzecz lub usługa, której wartość jest wysoka bądź jedna ze stron to podmiot zagraniczny. Radca prawny może także specjalizować się w pracy nad tworzeniem i kontrolowaniem stanu aktów prawnych, a także redagować opinie dotyczące aktów wydawanych przez różnego rodzaju organy wykonawcze.
Z usług tego specjalisty korzysta wiele osób indywidualnych. Prawnik będący radcą prawnym może oferować swoje usługi, posiadając własną działalność lub będąc zatrudnionym na umowę o pracę. Można się do niego udać, aby skontrolować poprawność zawieranej umowy czy dowiedzieć się, jak prawidłowo złożyć wniosek o różnego rodzaju dotacje.
Usługi radcy prawnego – kiedy warto z nich skorzystać?
Dotacje i zawieranie umów to często spotykane problemy, z którymi klienci pojawiają się w kancelariach radców prawnych. Jednak kompetencje prawników posiadających tego rodzaju kwalifikacje są zdecydowanie szersze. Usługi tych specjalistów mogą obejmować również występowanie w imieniu swojego klienta przed sądem. Szykując się na rozprawę sądową, konieczne jest wsparcie radcy prawnego m.in w sprawach dotyczących własności intelektualnej, składania wniosków o wznowienie postępowania karnego czy podczas sprawy dotyczącej skargi przed Trybunałem Konstytucyjnym. Istnieją rodzaje procesów, gdzie klient nie ma obowiązku korzystania z usług takiej osoby – jednak doświadczenie profesjonalisty może znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo wygrania danego sporu.
Choć prawdę stanowi fakt, że wydatki związane z zatrudnieniem prawnika do prowadzenia własnej sprawy są stosunkowo duże, może okazać się, że samodzielne tworzenie pism sądowych, szukanie przepisów i uczestniczenie w rozprawach, nie mając żadnego doświadczenia, będzie zbyt dużym wyzwaniem. Warto pamiętać też o tym, że gdyby sprawa została przegrana z winy prawnika, klient ma prawo do dochodzenia wypłaty odszkodowania. Z pomocy prawnej warto skorzystać w każdym przypadku, który wywołuje wątpliwości co do stanu prawnego i ewentualności wystąpienia z tego tytułu negatywnych konsekwencji.
Jak wybrać dobrego radcę prawnego?
Na rynku usług prawnych można odnaleźć wiele kancelarii, które specjalizują się w wielu bardzo różnych dziedzinach prawa. Nie tylko dotacje są dobrym powodem, aby skorzystać z pomocy. Warto zapoznać się dokładnie z kompetencjami i doświadczeniem wybranego radcy prawnego. Osoba doświadczona w prowadzeniu spraw o alimenty, opiekę nad dzieckiem czy rozwód niekoniecznie będzie odpowiednim kandydatem dla klienta, który chce pozwać swojego pracodawcę lub jest ofiarą mobbingu.
Obecnie w bardzo prosty sposób można zapoznać się z ofertą różnych kancelarii online. Daje to możliwość rzetelnego sprawdzenia wszystkich niezbędnych informacji, które mogą świadczyć o kompetencjach danej osoby lub ich braku. Posiadając wątpliwości, można do danej kancelarii po prostu zadzwonić i krótko przedstawić swój problem. Często dobry wyznacznik stanowi zapoznanie się z opiniami dotychczasowych klientów danego radcy prawnego.