W przeciągu wielu lat rozwinęło się dużo metod na cięcie różnego rodzaju materiałów, które są łatwiejsze lub trudniejsze w obróbce, jednak to właśnie cięcie laserem okazało się najbardziej precyzyjne oraz pozwalające na uzyskanie idealnie zamierzonego kształtu. Sprawiło to, że choć ta metoda cięcia rozsławiła się w pracy z przeróżnymi produktami, to największą popularnością cieszy się w obróbce metali. Cięcie laserem daje powtarzalność działań oraz świetne efekty, których nie dałoby się uzyskać stosując inne znane techniki. Aby to zrozumieć, należy dokładnie pochylić się nad tematem cięcia laserowego.
Laser do cięcia – na czym polega ta metoda obróbki?
Cięcie laserem to rodzaj obróbki materiału, podczas której zostaje wykorzystana wiązka laserowa, która działa na zasadzie rozprowadzania dużej ilości energii na małej przestrzeni. Oznacza to, że gdy laser spotyka się z jakimś materiałem, przenosi na niego sporą część energii, co pozwala mu na dokonanie niezwykle precyzyjnego i gładkiego cięcia. Taka metoda wyróżnia się na tle innych w znacznym stopni, jednak nie można zapominać o jednym, bardzo ważnym fakcie. Mianowicie, laser laserowi nierówny. Jego jakość, sposób działania oraz praca z konkretnym materiałem może znacząco różnić się od siebie.
Cięcie blach laserem
Cięcie blach za pomocą lasera może przybierać kilka różnych form, które w znaczącym stopniu zależą od materiału, z jakim przyjdzie Ci pracować. Wśród najczęściej stosowanych form cięcia laserowego wyróżnia się: wypalanie, gdzie dochodzi do stopienia materiału; topnienie, przy którym znaczący udział ma wydmuchanie stopionej części przy pomocy gazu; odparowywanie, polegające na odparowywaniu materiału w obojętnym chemicznie gazie oraz tworzenie pęknięć.
Sposoby działania lasera do cięcia blach i metali
Pierwszym ze sposobów obróbki blachy, jest cięcie reaktywne. Polega ono na użyciu strumienia tlenu lub mieszaniny chemicznej, która będzie zawierała tlen oraz argon, które podczas procesu obróbki wytwarzają ciepło, umożliwiające cięcie przez wypalenie. Następną wartą wspomnienia metodą, jest cięcie z użyciem pęknięć, które opiera się na tworzeniu pęknięć i przerw w obrabianym materiale. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wiązki laserowej, która wytwarza bardzo wysoką temperaturę. Ostatnią metodą, jest cięcie w stanie ciekłym, podczas której wykorzystuje się azot lub argon. Ta technika zapewnia niezwykle precyzyjne cięcie blach i metali z wysokich stopów, do których zalicza się aluminium, tytan, kobalt, czy magnez.
Wycinanie blach metodą laserową
Obróbce laserowej poddawane są praktycznie wszystkie rodzaje blach – od aluminium, przez miedź, aż po mosiądz. Jednak to nie wystarczy, aby przystąpić do cięcia. Ważna w tym wszystkim jest również grubość blachy. Poddawane obróbce aluminium nie może liczyć więcej niż 3 mm grubości, blachy nierdzewne, nie powinny przekraczać grubości w wysokości 6 mm, a blachy czarne, które poddaje się laserowemu cięciu nie powinny liczyć więcej niż 15 mm grubości.
Dlaczego warto skorzystać z laserowego cięcia blach?
Jak zostało wspomniane na samym początku, istnieje wiele rodzajów i sposobów na obróbkę różnego rodzaju materiałów, w tym również blach i metali. Wśród nich wyróżnia się cięcia tlenowe, cięcia wodne oraz cięcia plazmowe. Pierwsze z nich, wymaga użycia specjalnego palnika, który podgrzewa materiał przygotowany do obróbki, dzięki czemu staje się on łatwiejszy w cięciu. Następna metoda, jest często stosowana na przemian z metodą laserową, jest tak samo precyzyjna i nie powoduje odkształceń materiału, jednak ze względu na jej cenę, rzadko się z niej korzysta. Technika cięcia plazmowego ma za to pewne wady. Mianowicie, często podczas obróbki materiału powoduje niedokładne wycięcie krawędzi, a cena, jaką trzeba w związku z nią zapłacić, nie jest odpowiednia do jakości, jaką gwarantuje. Wszystko to pokazuje, że cięcie laserowe wygrywa w porównaniu z jego innymi alternatywami. Jest tańszym, bardziej precyzyjnym i powtarzalnym rozwiązaniem, które sprawdza się podczas obróbki blachy.