W dzisiejszym materiale przyglądamy się tematowi dochodu pasywnego, ale nie takiego pochodzącego z inwestycji na rynku kapitałowym. Przytoczymy kilka przykładów i propozycji uzyskanie dodatkowego źródła dochodu, bez konieczności obrotu kapitałem na giełdzie czy inwestycji w instrumenty finansowe.
Dochód pasywny co to takiego?
Dochodem pasywnym nazywamy zarobek, który nie wymaga od nas stałego zaangażowania czasu. Chodzi tutaj głównie o to, by móc uzyskiwać środki finansowe, które nie pochodzą z źródła jakim jest stała czy sezonowa praca, która wymaga od nas poświęcenia swojego czasu i pieniędzy czy innych zasobów.
Jakie mogą być źródła dochodu pasywnego?
Wynajem, podnajem, przestrzeń reklamowa
Najczęstszym i jednym z popularniejszych rozwiązań jest oczywiście inwestycja kapitału na rynkach finansowych, ale nie o tym będziemy dziś mówić.
Drugim i równie często spotykanym rozwiązaniem jest dochód pasywny pochodzący z wynajmu. Nie chodzi tutaj tylko o wynajem nieruchomości, ale w głównej mierze to właśnie ta opcja może zagwarantować nam wysokie zyski. Oczywiście aby móc wynajmować mieszkanie, dom, czy choćby pokój musimy najpierw zainwestować spory kapitał w nieruchomość, zaangażować się w jej urządzenie/wyremontowanie, znalezienie chętnego najemny oraz dbanie o jego komfortowe korzystanie z lokalu, np. poprzez naprawę usterek, pomóc przy ewentualnym remoncie, czy nagłych niespodziewanych sytuacjach.
Innym rozwiązaniem podchodzącym pod wynajem będzie wynajem np. garażu, sprzętu sportowego, sprzętu elektronicznego, przestrzeni reklamowej (np. baner na ogrodzeniu czy samochodzie).
Nieco bardziej angażującym, ale także interesującym rozwiązaniem jest podnajem nieruchomości, który polega na wynajmie nieruchomości od właściciela i podnajmie innemu lokatorowi czy lokatorom. W tym przypadku nie jesteśmy aż tak obciążeni finansowo, gdyż nie musimy inwestować kapitału w zakup nieruchomości. Kosztem tego jest jednak odpowiedzialność i ryzyko nie znalezienia najemcy, podczas gdy opłaty do właściciela muszą zostać uregulowane.
Więcej informacji z zakresu dochodu pasywnego, w tym także z rynków finansowych znajdziesz na https://www.fxmag.pl/inwestowanie, gdzie codziennie publikujemy szereg materiałów, opracowań i ciekawostek dotyczących wielu różnych tematów.
Sprzedaż kursów, szkoleń, nagrań, książek
Jeśli tylko jesteś odpowiednio przeszkolony, wykształcony i masz doświadczenie w danej dziedzinie, w której czujesz że możesz spieniężyć swoją wiedzę jest to dobry wybór. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, niezależnie od tematyki w której się specjalizuje. Początkowo jest to angażujące Twój czas – nagrywanie kursów, zakup lub wynajem odpowiedniego sprzętu, poprawki, korekty etc. Z czasem jednak stworzony raz materiał możesz zacząć sprzedawać, co może przynosić Ci dochód pasywny.
Pozostałe źródła dochodu pasywnego
Jeszcze innymi rozwiązaniami często praktykowanymi są:
- marketing afiliacyjny z którego możesz czerpać zyski w postaci prowizji
- lokaty i konta oszczędnościowe z których możesz czerpać zyski w postaci odsetek
- prawa autorskie, licencje, patenty. Np. zarobek z wykorzystania przez innych zrobionych przez Ciebie zdjęć, grafik, filmów, czy opracowań.
- Wynajem przestrzeni reklamowej na Twojej stronie internetowej
- Wykorzystanie zasięgów w social mediach do reklamy partnerów