Jak dopasować pościel do łóżka? Pytanie, które zadaje sobie mnóstwo osób. Niby rzecz nie jest aż tak ważna, ale jednak warto zwrócić uwagę na to, w jakiej pościeli się śpi. Po to, aby zapewnić sobie maksimum komfortu podczas snu. Posiadana pościel wpływa na komfort naszego snu i może decydować, że ktoś nie będzie się w stanie wyspać.

Rozmiar pościeli

W obecnych czasach bez trudu można zakupić pościel. Można tego dokonać w sklepie stacjonarnym. Można nawet kupić pościel bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy tylko wejść na https://posciel.biz/Hobby , aby samodzielnie przekonać się, że do wyboru jest bardzo dużo kompletów i to bardzo ładnych. Zanim ktokolwiek wybierze zestaw do sypialni, powinien rozpocząć od tego, aby dobrać rozmiarowo kołdrę i poduszkę. Na poszewki później przyjdzie czas.

Jaka powinna być kołdra? Szacuje się, że kołdra (pod względem szerokości) powinna być większa o ok. 20-30 cm od materaca, na którym się śpi na co dzień. W szczególności, że są takie osoby, które na co dzień lubią się zawinąć w kołdrę, czując przyjemne ciepło. Jeżeli chodzi o długość – m.in. na wysokość danej osoby lub kilka centymetrów mniejsza. Nie może ona być większa, ponieważ może to powodować dyskomfort podczas spania.

Rozmiar kołdry do łóżka dla dwóch osób powinna wynosić min. 220×200 cm lub 220x220cm. Pod tak dużą kołdrą powinny wyspać się przynajmniej dwie osoby. Warto jednak pomyśleć o dwóch kołdrach, aby być pewnym tego, że nikt nie będzie się o nią kłócił. Wtedy dobrą propozycją okażą się kołdry o rozmiarach 220x140cm.

Co do poduszki – wszystko zależne jest tak naprawdę od indywidualnych preferencji. Niektórym wystarczy sam jasiek o rozmiarze 40x40cm. Są jednak takie osoby, które muszą mieć nie tylko jaśka, ale także większą poduszkę, której rozmiar wynosi ok. 70x80cm.

Z czego wykonana jest pościel?

Skoro już wiadomo, jak dobrać rozmiar pościeli do łóżka, trzeba zastanowić się nad tym, z czego tak naprawdę komplety poszewek powinny zostać wykonane. Bo jak się łatwo domyślić – same poszewki powinny być takich samych rozmiarów, jak to, co będzie się znajdować w środku. Dzięki temu można mieć pewność, że nic nie będzie się przesuwać w trakcie snu. Nawet takie na pozór małe elementy, mogą powodować dyskomfort snu i niewyspanie się.

Czas jednak spojrzeć na to, z czego tak naprawdę pościel powinna zostać wykonana. Materiały są bardzo ważne – w szczególności, jeżeli ktoś na co dzień ma do czynienia z reakcjami alergicznymi. Wśród najważniejszych materiałów, jakie można zaliczyć do grona polecanych, są:

  • bawełna i len – naturalne materiały, które nie powodują żadnych reakcji alergicznych. Często nawet ubrania wykonane z bawełny i lnu polecane są dla alergików.
  • dżersej – materiał bardzo miękki w dotyku. Dobra propozycja dla tych osób, które nie chcą przejmować się prasowaniem pościeli, ponieważ dżersej nie wymaga tego.
  • satyna – piękny, błyszczący materiał, która daje przyjemny chłód. Ciekawostka? Satyna tak naprawdę produkowana jest z bawełny i lnu.
  • jedwab – gładki i lekki. Cechuje się właściwościami chłodzącymi, więc warto o niej pomyśleć w okresie letnim.

Jak powinna wyglądać pościel?

Jak dobrać pościel do łóżka? Uwzględniając nie tylko jej wygląd, ale także samej sypialni. Tak, również aranżacja tego pomieszczenia ma wpływ na to, jak wyglądać będzie pościel, co też będzie zawierała. Czy sypialnia urządzona będzie w stylu rustykalnym, nowoczesnym, tradycyjnym, czy np. angielskim? Propozycji jest naprawdę dużo. Na szczęście producenci pościeli doskonale zdają sobie z tego sprawę i współczesną ofertę dopasowują do potrzeb klientów. Zarówno, jeżeli chodzi o materiał, jak również wzory znajdujące się na niej.

Zresztą, nie trzeba kupować wielobarwnej pościeli. Ze spokojem można zdecydować się na coś, co jest w jednym kolorze i nie posiada żądnych wzorów. Wybór jest tak duży, że każda osoba znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Nawet jeżeli jest tu mowa o osobach, które nawet pod względem kompletów do łóżka, mają bardzo wybredne gusta.