Objawy przeziębienia mogą być niekomfortowe, a nawet denerwujące, ale zazwyczaj nie są poważne. Większość przypadków trwa od 7 do 14 dni, ale niektórzy ludzie mogą poczuć się lepiej po 5 dniach. Jeśli do tego czasu objawy nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może być inna przyczyna choroby. Jak szybko wyleczyć przeziębienie?

Totalna biologia – przeziębienie krok po kroku

Nie ma lekarstwa na zwykłe przeziębienie. Nie ma też specyficznych metod leczenia, które pozwoliłyby je „wyleczyć”. Niektórzy mogą powiedzieć, że miód lub czosnek mogą przyspieszyć czas powrotu do zdrowia, pomagając układowi odpornościowemu szybciej zwalczyć wirusa, ale nie zostało to jeszcze udowodnione w badaniach naukowych. Natomiast jeśli chodzi o przeziębienie – totalna biologia zwraca uwagę na powiązanie kataru z narządem węchu oraz przeczuwaniem pewnych rzeczy. W ten sposób intuicja mówi, że coś dzieje się nie tak, jak powinno.

Jak szybko wyleczyć przeziębienie u dziecka?

Większość ludzi ma co najmniej 2 do 4 przeziębień w roku. Dzieci często zaczynają chorować po 2. urodzinach, chociaż niektóre mogą mieć je już w wieku 6 miesięcy. Dorośli zazwyczaj doświadczają pierwszego epizodu w wieku około 20 lat, a następnie przechodzą je 1-3 rocznie. Średni czas trwania przeziębienia wynosi 7 dni, ale niektóre (zwłaszcza u pociech) mogą trwać nawet do 12 dni. Jak szybko wyleczyć katar u dziecka?

 

Najlepszym sposobem na „wyleczenie” przeziębienia jest zmniejszenie objawów. Odpoczynek także pomoże organizmowi szybciej zwalczyć infekcję, dlatego ważne, aby podczas choroby zrezygnować z pracy lub szkoły. Jeśli nie możesz uniknąć wychodzenia w miejsca publiczne, noś maskę podczas kichania i kaszlu. Dzięki temu nie będziesz zarażać innych.

Kiedy jesteś w domu, upewnij się, że często myjesz ręce wodą z mydłem przez co najmniej 15 sekund (tyle, ile trwa śpiewanie „Happy Birthday”). Dzięki temu unikniesz roznoszenia zarazków lub dotykania skażonych powierzchni, których mogliby dotknąć inni. Jeśli to możliwe, rozważ noszenie rękawiczek podczas pracy z żywnością w tym okresie — zwłaszcza gdy ktoś inny w Twoim domu jest również przeziębiony!

Jak szybko wyleczyć przeziębienie?

Odpoczynek jest ważny dla odzyskania zdrowia. Podczas snu Twój organizm pracuje nad pozbyciem się infekcji i zwalczaniem bakterii, które ją wywołały. Nazywa się to „fazą remisji”.

Jest to również ważne dla dzieci, ponieważ mogą nie chcieć brać leków lub wracać do domu ze szkoły, gdy mają gorączkę lub inne objawy choroby. W takich przypadkach rodzice powinni zachęcać pociechy do odpoczynku, aby ich ciała mogły szybciej zwalczyć infekcję.

Istnieją pewne leki bez recepty, które mogą się przydać, ale nie skrócą czasu trwania przeziębienia. Mogą pomóc, ale nie wyleczą przeziębienia. Zapewne złagodzą objawy i sprawią, że poczujesz się lepiej, ale nie skracają czasu trwania przeziębienia.

Przyjmowanie preparatów przeciwgrypowych lub hamujących kaszel może sprawić, że poczujesz się lepiej, ale musisz upewnić się, że czytasz etykietę i bardzo dokładnie przestrzegasz wskazówek. Niektóre leki bez recepty mogą powodować senność, więc powinny być przyjmowane tylko na czas spoczynku.

Jeśli przeziębienie jest spowodowane infekcją bakteryjną, postaw na antybiotyki. Leki przeciwhistaminowe bez recepty są natomiast pomocne, jeśli kichasz i masz łzawiące oczy. Mogą jednak powodować senność, więc zażywaj je w nocy, aby nie zakłócać snu. Leki przeciwhistaminowe nie są przydatne w przypadku gorączki, dreszczy lub kaszlu z zieloną lub żółtą flegmą. Jeśli masz wymienione objawy, powinieneś skontaktować się z lekarzem

Utrzymująca się wysoka temperatura, dreszcze i kaszel z zieloną lub żółtą flegmą są oznakami infekcji bakteryjnej. Jeśli masz te objawy i obserwujesz je dłużej niż dwa dni po wystąpieniu pierwszych oznak przeziębienia, powinieneś natychmiast skontaktować się ze specjalistą. Jeśli uważasz, że Twój stan się pogorszył, również skorzystaj z fachowej pomocy.

Jeśli chodzi o lekkie przeziębienia, totalna biologia zakłada, że wystarczy, iż w końcu przyjdą rzeczy, które przeczuwaliśmy, a objawy ustąpią.