Zabawki są niezwykle istotnym elementem radosnego dzieciństwa. Przynoszą ukojenie, cieszą, dają rozrywkę i pozwalają nabywać nowe umiejętności. Odpowiednio wybrane, stymulują rozwój intelektualny i sprawność motoryczną. Pozwalają ćwiczyć umiejętności społeczne i ułatwiają nawiązywanie relacji. Jak wybrać zabawkę dla dziecka?

Klocki, lalki, przytulanki – jaką zabawkę wybrać dla dziecka?

Ogromne bogactwo rodzajów zabawek sprawia, że czasem trudno jest dokonać wyboru. Jaką zabawkę wybrać dla dziecka? Czym się kierować?

Po pierwsze – czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wiek dziecka. Jest to kryterium podstawowe; inne zabawki nadają się dla niemowląt, a zupełnie innymi bawić będą się przedszkolaki i dzieci starsze. Do wieku małego użytkownika dopasowane muszą być nie tylko kształty zabawek czy umiejętności niezbędne do korzystania z nich, ale również materiały, z których zostały wykonane. Niemowlęta potrzebują nieskomplikowanych zabawek o zaokrąglonych krawędziach, łatwych do trzymania w małych, niezbyt wprawnych rączkach. Dzieci starsze z kolei potrzebują zabawek bardziej stymulujących, a więc wymagających większych umiejętności, pobudzających wyobraźnię. Starsze dzieci mają również określone preferencje,  własne zainteresowania. To do nich należy dopasować kupowane zabawki.

Nie trzeba kierować się natomiast płcią dziecka. Nie ma niczego nieodpowiedniego w sytuacji, gdy dziewczynka chce się bawić samochodzikiem, a chłopiec wybiera możliwość skorzystania z zabawkowej kuchenki i zestawu naczyń.  Dziecięce zainteresowania często ulegają zmianom, znajdują się bowiem dopiero w fazie kształtowania. Dobrze wsłuchiwać się w potrzeby malucha i dopasowywać kupowane zabawki do aktualnych pasji dziecka.

Zabawki edukacyjne i interaktywne – świetna zabawa i stymulacja rozwoju

Świetnym pomysłem dla dzieci w różnym wieku są zabawki edukacyjne i interaktywne, stymulujące rozwój intelektualny, ale również sprawność motoryczną i umiejętności społeczne. Już najmłodsze dzieci mogą skorzystać z dobrodziejstwa zabawek edukacyjnych. Piramidy z kubeczków, sortery pozwalające na dobieranie klocków w odpowiednich kształtach do pasujących otworów, piankowe puzzle… Zabawki tego rodzaju zajmują na dłużej, stanowiąc wyzwanie i rozrywkę. Dziecko, które zdoła samodzielnie rozwiązać problem, na przykład ustawić wieżę z klocków, odczuwa radość z sukcesu i motywację do realizacji kolejnych samodzielnych działań.

Jak wybrać zabawkę dla dziecka starszego? Starsze dzieci uwielbiają zabawy, naśladujące zachowania dorosłych. Zestawy małego majsterkowicza, warsztat samochodowy dla małego mechanika czy drewniana kuchenka z akcesoriami sprawią radość i pozwolą nawiązać relacje z innymi dziećmi.

Zabawki rozwijające sprawność dzieci

Świetnym pomysłem są również zabawki sprawnościowe dla dzieci. Pozwalają one rozwijać sprawność motoryczną, koordynację wzrokowo-ruchowa czy równowagę. Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawki sprawnościowe, z których stworzyć można małpi gaj – w domu, albo w ogrodzie. Sznurkowe drabinki i mostki, liny do wspinaczki z drewnianymi stopniami, ale także tarcze do lotek i kosze na wrzucane piłeczki.

Dzięki wykorzystaniu zabawek sprawnościowych dzieci rozwijają zręczność, nie tracąc ani na chwilę wrażenia, że po prostu świetnie się bawią. Dodatkową zaletą takich zabawek jest możliwość wykorzystania ich podczas wspólnej zabawy z rodzeństwem lub kolegami. Aktywność taka sprzyja tworzeniu relacji i budowaniu prawidłowych zachowań społecznych.

Jak wybrać zabawkę dla dziecka? Kierując się takimi czynnikami jak wiek dziecka, jego zainteresowania oraz efekt, jaki chcemy uzyskać poprzez zabawę. Nie wszystkie zabawki muszą czegoś uczyć czy rozwijać określone sprawności. Czasem wystarczy, że będą przytulanką i towarzyszem malucha w trudnych sytuacjach. Zawsze jednak trzeba uwzględnić kwestię bezpieczeństwa. Zabawki muszą posiadać wszelkie niezbędne atesty, być wykonane z właściwych materiałów, z troską o komfort użytkowania. Dodatkową zaletą będzie możliwość łatwego utrzymania zabawki w czystości, dzięki myciu lub możliwości wyprania w pralce.