Zdrowy i piękny uśmiech to marzenie każdego, przez co wiele osób inwestuje całą masę pieniędzy na to, aby osiągnąć jak najbardziej zadowalające efekty. Zaczynając od różnego rodzaju preparatów, przez specjalistyczne akcesoria, kończąc na wizytach u specjalistów z dziedziny stomatologii. Oczywiście większość osób stara się uniknąć tego ostatniego, ale czasami stan ich uzębienia pogarsza się do tego stopnia, że wizyta staje się niezbędna. Jednak do kogo konkretnie się wybrać?

Do stomatologa czy chirurga stomatologii? Ten pierwszy zajmuje się przede wszystkim kontrolą uzębienia oraz problemami związanymi z jego dyskomfortem oraz odczuwalnym bólem. Drugi zaś za zadanie ma nieco inną pomoc specjalistyczną, dotyczącą bardziej skomplikowanych kwestii.

Chirurg stomatologii – kiedy się do niego zgłosić?

Pomoc chirurga stomatologii jest potrzebna podczas bardziej skomplikowanych problemów, z którymi, wszystkim dobrze znany stomatolog nie zawsze będzie w stanie sobie poradzić. Do takich kwestii zalicza się na przykład dłutowanie zatrzymanych ósemek, wszczepianie implantów, które wymaga nacięcia dziąseł lub nawiercenia tkanki kostnej, a także coraz częściej spotykana próchnica zębów. Ta ostatnia dolegliwość bardzo często jest pobłażliwie traktowana przez większą część społeczeństwa, jednak nieleczona może doprowadzić do rozwoju zakażenia bakteryjnego, co w konsekwencji skutkuje ubytkami w kościach szczęki i żuchwy. Poddanie się odpowiedniemu leczeniu w odpowiednim czasie pomoże w walce z kolejnymi groźnymi zmianami i uchroni Twoje uzębienie. Jakie zabiegi chirurg stomatologii wykonuje najczęściej?

Chirurg stomatolog w Jastrzębiu – Zdrój

Specjaliści z dziedziny chirurgii stomatologii skupiają się przede wszystkim na periodontologii (choroby uzębienia), leczeniu ropni oraz na implantologii i implantoprotetyce, jednak to nie wszystko. Chirurg stomatolog przeprowadza również zabiegi, takie jak usuwanie ósemek oraz innych poszczególnych zębów (w tym dłutowanie), jak również resekcje korzeni zębów. Ósemki, inaczej nazywane zębami mądrości, to zęby najbardziej charakterystyczne dla okresu młodości. W tym też czasie się wyrzynają i niejednokrotnie stanowią ogromny problem. Najlepszą metodą ich leczenia i poradzenia sobie z dyskomfortem, jaki przysparzają, jest ich chirurgiczne usunięcie.

Ekstrakcja zębów

Ekstrakcja to termin określający tak zwany wyrywanie lub usuwanie zębów. Zabieg ten przeprowadza się, gdy dochodzi do zatrzymania zębów, nawracających stanów zapalnych oraz innych dolegliwości i wad, które są niemożliwe do naprawienia innymi, mniej inwazyjnymi metodami. Ekstrakcja to zabieg często konieczny, który przeprowadza się z użyciem specjalistycznego sprzętu.

Ekstrakcja zębów z dłutowaniem

Dłutowanie to nic innego jak usunięcie zęba lub zębów za sprawą nacięcia dziąsła. Odsłania się w ten sposób kości, przystępuje się do ekstrakcji, a następnie zszywa się ranę. Zabieg ten wykorzystuje się w przypadku zębów zatrzymanych. Chirurg stomatolog wykonuje również resekcje korzeni zębów, usuwanie torbieli oraz nacięcia ropni okołozębnych.