Nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego regularne wizyty u stomatologa są niezwykle ważne. Do odwiedzania dentysty należy przyzwyczajać już małe dzieci. Jak jednak zachęcić do odwiedzin u stomatologa najmłodszych, których wizyta w gabinecie napawa lękiem? Istnieje wiele sposobów, aby ułatwić dziecku pierwszy kontakt z dentystą.

Stomatolog dziecięcy, Warszawa, Praga Południe – sposób na pokonanie dziecięcych lęków

Zdarza się, że już najmłodsze dzieci obawiają się wizyty w gabinecie stomatologicznym, chociaż nie mają jeszcze żadnych doświadczeń z tym związanych. Czasami dzieje się tak dlatego, że pociecha kojarzy konieczność udania się do lekarza z niedawno odbytymi szczepieniami. Niekiedy lęki takie przenoszą na dziecko, czasem nieświadomie, rodzice lub starsze rodzeństwo. Warto jednak zadbać o prawidłową relację pociechy ze stomatologiem. Pozwoli to zminimalizować stres towarzyszący kolejnym wizytom.

Niezwykle istotną kwestią podczas przygotowywania dziecka do pierwszej wizyty w gabinecie dentystycznym jest wybór odpowiedniego lekarza. Nie wszyscy stomatolodzy chętnie przyjmują najmłodszych pacjentów, nie posiadając doświadczenia ani predyspozycji do nawiązywania kontaktu z nimi.

Stąd też dla wszystkich mieszkających w okolicy najlepszym rozwiązaniem będzie stomatolog dziecięcy na warszawskiej Pradze Południe. Wybór gabinetu, w którym personel świetnie dogaduje się z dziećmi i jest w stanie odpowiedzieć na ich obawy czy dociekliwe pytania to doskonała opcja. Najmłodsi pacjenci łatwiej zgodzą się na ewentualne leczenie, jeśli lekarz okaże im zrozumienie, zainteresowanie oraz empatię.

Jak przygotować pociechę do wizyty w gabinecie stomatologa dziecięcego? Warszawa, Praga Południe

Pierwsza wizyta w gabinecie powinna odbyć się jak najwcześniej i mieć charakter zapoznawczy. Nie należy zwlekać z wprowadzeniem dziecka w świat stomatologii do chwili wystąpienia pierwszych problemów z ząbkami. Leczenie ubytków – nawet w zębach mlecznych – wiąże się z koniecznością przeprowadzenia określonej procedury oraz wykorzystania narzędzi, które są dla malucha czymś nowym i nieznanym, a przez to mogą wywoływać niepokój. W połączeniu z bólem może to spowodować utrwalenie się negatywnego wspomnienia z pierwszej wizyty.

Lepiej jest zabrać dziecko na wizytę zapoznawczą w gabinecie stomatologa dziecięcego na warszawskiej Pradze Południe, podczas której posiedzi na fotelu, a stomatolog pokaże narzędzia, wyjaśni ich zastosowanie i pozwoli maluchowi oswoić się z miejscem. Dobrym pomysłem mogą być też zastosowane wcześniej rozmaite książeczki, gry czy zabawy prezentujące tematykę wizyty w gabinecie, a także dbania o zęby.

W czasie pierwszej wizyty stomatolog może dać dziecku nową szczoteczkę i pastę, a także pokazać czyszczenie zębów na specjalnym modelu. Dzięki takiemu podejściu dziecko z mniejszym niepokojem pójdzie na kolejne spotkanie z dentystą. Dużo łatwiej będzie je też przekonać do codziennej, regularnej higieny jamy ustnej, a także przeprowadzenia ewentualnego leczenia stomatologicznego, jeśli zajdzie taka konieczność.