Świadomość społeczeństwa o zagrożeniach, jakie powoduje regularne korzystanie z tradycyjnych form ogrzewania, z roku na rok rośnie. W trosce o zrównoważony rozwój i praktykę proekologicznych działań wiele osób rozważa zmianę konwencjonalnego systemu grzewczego na pompy ciepła. Gdańsk to jedno z wielu miast w Polsce, w których można skorzystać z usługi instalacji tego urządzenia w domu, lokalu czy biurze. Kiedy pompa ciepła rzeczywiście się opłaca? Czy jest to warta rozważenia inwestycja?

Jak działają pompy ciepła? – Gdańsk

Rozwój technologiczny w zakresie produkcji niekonwencjonalnych systemów grzewczych zaowocował pojawieniem się na rynku nowoczesnych, innowacyjnych i ekologicznych urządzeń. Jednymi z nich są pompy ciepła, które pozyskują energię z odnawialnych źródeł energii. Ich mechanizm działania zależy od rodzaju pompy, jaka jest instalowana na danej powierzchni – w zależności od specyfiki terenu. Nazewnictwo określonych rodzajów pomp ciepła zależy od tzw. dolnego źródła ciepła. Ze względu na ten fakt możemy wyróżnić powietrzne, gruntowe i wodne pompy ciepła. Mechanizm działania opiera się oczywiście na korelacji instalacji zamontowanej zewnątrz i wewnątrz budynku. Ciepło z zewnątrz, pozyskiwane za pomocą powietrza, gruntu lub wody, a następnie przekazywane do pomieszczenia.

Ekologiczny i ekonomiczny aspekt opłacalności inwestycji – pompy ciepła | Gdańsk

Rozważając instalację systemu grzewczego z zastosowaniem pompy ciepła, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Z ekologicznego punktu widzenia to rozwiązanie opłaca się zawsze, ponieważ nie powoduje powstawania szkodliwych substancji chemicznych i ich emisji do atmosfery. Szerokie analizy, badania i opinie ekspertów z dziedziny ekologii jasno wykazują, że główną przyczyną globalnego ocieplenia jest nieracjonalna działalność człowieka. Rozważając montaż pompy ciepła na płaszczyźnie czysto ekonomicznej, z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o prostą w obsłudze instalację od podstaw. Opłacalność inwestycji zależy przede wszystkim od wielkości budynku, rodzaju pompy czy poziomu złożoności systemu.

Instalacja pompy ciepła – Gdańsk

Wyrażając chęć implementacji tego innowacyjnego rozwiązania w posiadanym budynku użytkowym, warto zadbać o odpowiedni dobór firmy, która zajmuje się tworzeniem projektów instalacji, a także profesjonalnym, terminowym montażem. Badania wykazują, że zwrotu inwestycji za ten system grzewczy można spodziewać się już po ok. 5-7 latach. Wiele zależy od złożoności systemu oraz cen innych surowców, wykorzystywanych do ogrzewania. Przed przystąpieniem do współpracy, należy kompleksowo zapoznać się z ofertą firmy i jasno wyrazić swoje oczekiwania. Na rynku powstaje coraz więcej przedsiębiorstw, oferujących usługę instalacji pomp ciepła. Gdańsk to jedno z wielu miejsc w Polsce, w którym możemy znaleźć wiele, interesujących ofert. Profesjonalni usługodawcy dbają o indywidualne podejście do klienta i doskonale wiedzą, jak tworzyć zoptymalizowane projekty instalacyjne.