Uszkodzenie maski samochodu nie należy do najlepszych doświadczeń w życiu kierowcy i trudno się z tą teorią nie zgodzić. Dlaczego tak jest? Często z pozoru niewielkie uszkodzenie lub delikatne wgniecenie w masce pojazdu może prowadzić do wielu poważnych awarii. Co robić w sytuacji, gdy dojdzie do takiego wypadku? Gdzie się udać po naprawę? Na te i na wiele innych pytań, odpowiedzi można znaleźć w poniższym artykule. 

Na początku oceń stan maski samochodu

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, to usterki blacharskie mogą nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji. Dlatego też, od razu po wypadku, drobnej usterce lub niewielkiemu uszkodzeniu warto ocenić szkody, jakie zostały wyrządzone. Na początku warto sprawdzić, czy ucierpiała tylko maska pojazdu, ponieważ może się okazać, że oprócz niej doszło również do uszkodzenia uchwytów od mocowań przednich lamp lub mocowań znajdujących się w pobliżu przedniej szyby. W zależności od rodzaju, charakterystyki i rozległości danej szkody będzie trzeba podjąć konkretne działania – https://automotors.eu/Maski-c435.

Uszkodzona maska samochodowa

Podjęcie działań naprawczych zależy przede wszystkim od rodzaju szkody. Jeśli uszkodzeniu uległ tylko rant maski samochodu, można spróbować własnoręcznie podjąć się wyprostowania tej części. Należy zachować przy tym szczególną delikatność i mieć pewność, że jest to jedyne uszkodzenie, do którego doszło w masce pojazdu. Prostując maskę, każdy etap trzeba wykonywać spokojnie i bez pośpiechu, aby przy zbyt mocnym działaniu nie doszło do spękania lakieru na masce. W takim wypadku i tak trzeba będzie udać się do specjalisty i zapłacić niemałą kwotę za pomalowanie zniszczonego fragmentu. Czy własnoręczne naprawy są zawsze dobrym rozwiązaniem?

Wymiana maski samochodu

Jeśli ma się stuprocentową pewność, że podczas wgniecenia maski doszło jedynie do uszkodzenia rantu, to oczywiście można podjąć się samodzielnej naprawy. Własnoręczne prostowanie nie jest trudnym zadaniem, a na pewno pozwoli na zaoszczędzenie pewnej sumy w kieszeni. Jednak jeśli ma się choć najmniejsze wątpliwości i istnieje prawdopodobieństwo, że w masce doszło do innych usterek, warto rozważyć wymianę całego elementu. Gdzie jednak udać się z tym problemem? Czy lepiej wybrać Autoryzowaną Stację Obsługi, zaprzyjaźniony warsztat samochodowy czy może poradzić sobie samemu?

Jak wymień maskę samochodu? Wymiana w ASO

Wymiana w Autoryzowanej Stacji Obsługi to gwarancja działań odbywających się według praktyk i standardów producentów. Do wymiany zostają użyte wyłącznie oryginalne części zamienne, przez co jest to najlepsze rozwiązanie zwłaszcza dla właścicieli samochodów, posiadających autocasco. Należy jednak liczyć się z dość wysokimi kosztami tej usługi. Ceny części blacharskich w ASO oraz koszty roboczogodziny potrafią być dwa razy wyższe od tych, które obowiązują w niezależnych warsztatach samochodowych. Wielu specjalistów poleca jednak wybranie tej opcji, ze względu na to, że naprawa w większości przypadków zachowuje ciągłość gwarancji samochodu i nie obniża znacznie jego wartości rynkowej. Korzystanie z napraw w ramach Autoryzowanych Stacji Obsługi pozwala również na zaoszczędzenie czasu na dopełnianiu wszelkich formalności związanych z likwidacją szkody u ubezpieczyciela. 

Jak wymienić maskę samochodu? Wymiana w niezależnym warsztacie

Właścicielom samochodów, którzy nie posiadają autocasco oraz takim, którzy chcą zaoszczędzić na naprawie uszkodzonej części samochodu, zaleca się skorzystanie z warsztatu nieautoryzowanego. Roboczogodziny są tu znacznie tańsze, cena części zamiennych niższa, a umiejętności fachowców często takie same. Warto jednak pamiętać, że należy udać się tylko do zaufanego warsztatu, naprawa samochodu w przypadkowym miejscu może wyrządzić więcej szkód niż korzyści. 

Jak wymienić maskę samochodu? Samodzielna wymiana

Samodzielna wymiana maski też może być dobrym wyjściem, jednak przyda się do tego dodatkowa para rąk. Wymiana taka ma dwie podstawowe zalety: brak kosztów robocizny oraz możliwość zamówienia częściej w najbardziej opłacalnej cenie. Warto jednak pamiętać, że przy tej pracy poświęca się swój własny czas, więc aby go nie marnować, trzeba się odpowiednio do tego przygotować i jeśli to możliwe udać się po poradę do specjalisty.