Trening to doskonały sposób nie tylko na poprawę własnej sylwetki, ale również pozytywnie wpływa na samopoczucie. Niezależnie jednak od tego, czy komuś zależy na zrzuceniu paru zbędnych kilogramów, czy powiększeniu masy mięśniowej, niezbędne jest, aby trening został ułożony prawidłowo, a ćwiczenia zostały ułożone zgodnie z potrzebami danej osoby. Wiele osób zastanawia się więc, jak prawidłowo zaplanować aktywność fizyczną. Czy sauna przed treningiem to dobry pomysł? Jak często należy wykonywać ćwiczenia, aby osiągnąć zamierzony efekt?

Konieczna jest wszechstronność

Niezależnie od tego, czy ktoś jest biegaczem, czy zwiększa masę mięśniową, wszechstronność jest niezbędnym elementem każdego treningu. Tworząc swój plan treningowy, należy sięgać po różne rodzaje ćwiczeń, zarówno te wytrzymałościowe, jak i te wspomagające mięśnie. Dobry trening to bowiem taki, który pozwala polepszyć szybkość, zwinność, wytrzymałość, ale również koordynację. Dobrym pomysłem przed rozpoczęciem treningu jest zasięgnięcie pomocy u trenera personalnego, który dostosuje ćwiczenia w zależności od celu danej osoby.

Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących biegaczy jest skupianie się wyłącznie na aspekcie biegania, z pominięciem ćwiczeń polepszających sprawność oraz siłę mięśni. Bardzo często zapomina się o poprawie kondycji mięśni posturalnych, czyli pleców, pośladków oraz brzucha. To właśnie one przede wszystkim pomagają zachować odpowiednią postawę podczas biegania. Niezależnie od celu, bardzo ważne więc jest, żeby ćwiczenia były przede wszystkim wszechstronne.

Dobry trening jest systematyczny

Systematyczność jest bez wątpienia najważniejszą zasadą każdego treningu. Każdy wysiłek fizyczny to bodziec pobudzający ciało do adaptacji oraz przystosowania do wysiłku fizycznego. Jednak najważniejsze jest, aby organizm był zmuszany do aktywności regularnie. Dopiero to pozwoli osiągnąć zamierzone efekty. Sprawi to również, że poprawie ulegnie koordynacja, a także wydolność krążeniowo-oddechowa.

Zbyt rzadki trening oznacza, że organizm wróci do punktu wyjścia, a ćwicząca osoba nie odnotuje żadnych widocznych postępów. Specjaliści zgadzają się, że najlepsze efekty można osiągnąć, trenując dwa razy w tygodniu. Z drugiej strony należy pamiętać, że w tym przypadku więcej nie oznacza lepiej. Zbyt często przeprowadzane treningi mogą spowodować przetrenowanie. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia kontuzji w postaci na przykład naciągniętego mięśnia. Ponadto organizm nie ma czasu się zregenerować.

Czego unikać na treningu?

Wiele osób rozpoczynających trening zastanawia się, czy sauna przed treningiem jest dobrym pomysłem. Należy pamiętać, że głównym celem tego zabiegu jest pozbycie się toksyn i szkodliwych substancji z organizmu. Jednak w jego trakcie dochodzi do odwodnienia. Dlatego też do sauny lepiej udać się po odbytym treningu. Ponadto nie należy korzystać ze sprzętów, jeżeli nie wie się, jak ich prawidłowo używać. Może to bowiem zakończyć się kontuzją i wizytą u lekarza.