Narzędzia pomiarowe to niezbędne akcesoria potrzebne do pomiaru określonych wielkości fizycznych. Jest to bardzo istotne, szczególnie w takich dziedzinach, jak fizyka. Pomiar jest czynnością polegającą na uzyskiwaniu i porównywaniu wielkości poszczególnych obiektów. Podział narzędzi pomiarowych jest bardzo prosty. Przyrządy pomiarowe dzieli się na mierniki, rejestratory, czy też liczniki. Jeśli zastanawiasz się nad tym, do czego służą narzędzia pomiarowe oraz jakie są ich rodzaje to trafiłeś idealnie, ponieważ w tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

1. Inklinometr bąbelkowy

Inklinometr jest niezbędnym i mądrym wyborem, jeśli chcesz określić konkretne nachylenie. Są one specjalnie zaprojektowane do pomiaru zakresu ruchu, a także służą do pomiaru stabilności nachylenia. Aby określić zakres ruchu mierzonego stawu, należy ustawić inklinometr pęcherzykowy na zero, a następnie określić, jaka jest różnica w miarę jego zmian. Jest często używany przez terapeutów sportowych do testowania zdrowego zakresu ruchu w krytycznych punktach ciała.

2. Suwmiarka

Suwmiarka to narzędzie pomiarowe używane do pomiaru wymiarów takich, jak grubość, średnica zewnętrzna i wewnętrzna, długość, szerokość i głębokość. Te narzędzia pomiarowe zapewniają wielowymiarowe pomiary i są zwykle wykonane ze stali. Znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak inżynieria, medycyna, budownictwo, gospodarstwo domowe i obróbka metali. Dostosowując końcówki suwmiarki tak, aby pasowały do mierzonego obiektu, a następnie usuwając suwmiarki, można łatwo zmierzyć całkowitą długość za pomocą linijki stałej. Istnieją różne rodzaje suwmiarek, które umożliwiają odczyt pomiaru na kontrolowanej skali, tarczy lub wyświetlaczu cyfrowym. Jeśli rozglądasz się za tego typu przyrządami to sprawdź oferty przechodząc w ten link: https://sklep-arkom.net.pl/.

3. Cyrkiel

Cyrkiel jest podstawowym narzędziem pomiarowym, które towarzyszy nam już w szkole. Jest to bardzo ważne narzędzie używane do różnych precyzyjnych zadań, takich jak matematyka, rysowanie, nawigacja i inne. Jeśli jesteś architektem, kompas już doskonale znasz. Jest powszechnie stosowany w procesie budowy statków oraz w stolarstwie. Kompasy są zwykle wykonane z metalu i mają dwie „nogi” przymocowane do zawiasu, który można regulować, aby umożliwić zmianę promienia narysowanego okręgu. Kompas to narzędzie do rysowania technicznego, którego można używać do pisania okręgów lub łuków. Może być również używany jako narzędzie do oddzielania odległości, w szczególności na mapach.

4. Poziomica

Jest to rodzaj narzędzia pomiarowego, które służy do wskazywania płaszczyzny poziomej. Niwelator jest urządzeniem optycznym składającym się z pęcherzyków powietrza w ciekłym medium do wyświetlania zmierzonych wyników. Rura jest uszczelniona i przymocowana poziomo do drewnianego bloku o gładkiej dolnej powierzchni. Szklana rurka niwelatora jest przechylana, a regulacja w poziomie jest sygnalizowana ruchem pęcherzyka.

5. Licznik kilometrów

Jakie są narzędzia pomiarowe, których używamy na co dzień? Właśnie takie. Licznik przebytych kilometrów jest również rodzajem narzędzia pomiarowego używanego w samochodach do pomiaru odległości przebytej przez pojazd, taki jak rower lub samochód. Odległość przebyta samochodem służy do wielu celów. Najpopularniejszym typem liczników mechanicznych są drogomierze, które są montowane za pomocą elastycznego kabla wykonanego z ciasno nawiniętej sprężyny. Takie liczniki są zastępowane przez liczniki cyfrowe, które oferują dodatkowe funkcje i są tańsze, ale nie są tak dobre.

6. Kątomierz

Kątomierze to przyrządy pomiarowe zwykle wykonane z tworzywa sztucznego lub szkła w kształcie półokręgu. Służą one do pomiaru kątów i są zwykle oznaczone stopniami. Czasami znajdziesz bardziej zorientowane matematycznie kątomierze, które mierzą w radianach. Typowy kątomierz ma kształt półokręgu ze skalą wewnętrzną i zewnętrzną oraz oznaczeniami od 0° do 180°. Inżynierowie i projektanci używają kątomierza, który zapewnia dokładniejsze pomiary. Kątomierz skośny to ulepszona wersja kątomierza z jednym lub dwoma ruchomymi ramionami, które mogą być używane do pomiaru kątów.