Każdy rodzic wie, że zdrowie dziecka jest niezwykle ważne i często jest ono priorytetem dla całej rodziny. W tym celu wykonuje się wiele badań, aby mieć pewność, że maluch będzie w pełni zdrowy. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się badania genetyczne. Jeszcze kilkanaście lat temu szybkie wykrycie wielu nieprawidłowości było niemożliwe, dzisiaj jednak jest to o wiele prostsze. Czym są badania genetyczne u małych dzieci? Jak wyglądają? Dlaczego warto je wykonać?

Czym są badania genetyczne dla dzieci i na czym polegają?

Badania genetyczne to niezwykle nowoczesne testy, które koncentrują się głównie na DNA. Bez wątpienia jest to jedno z najnowocześniejszych narzędzi dzisiejszej medycyny. Można je wykonywać u wszystkich dzieci – zarówno zdrowych, jak i tych, u których występują niepokojące objawy. Warto postawić na badania genetyczne dziecka, jeśli w rodzinie występowały wcześniej różnego rodzaju nieprawidłowości. Badania te polegają na pobraniu materiału biologicznego. Może to być np. próbka krwi żylnej lub wymaz z policzka. W trakcie badań analizuje się DNA w wyspecjalizowanym laboratorium, dzięki czemu można wykryć różnego rodzaju zmiany. Na wyniki badań zwykle należy czekać kilka tygodni. Istnieją różne rodzaje badań genetycznych dziecka. Można je wykonywać nawet przed porodem. Każdy rodzaj badań pozwala na wykrycie innych chorób. Warto również zaznaczyć, że niektóre badania można przeprowadzić samodzielnie w domu. W tym celu należy zamówić specjalny zestaw i odesłać go do laboratorium. Trzeba jednak pamiętać, że taki zestaw musi zostać umieszczony w specjalnym opakowaniu. Nie może być on nadany jako zwykła paczka. Należy zamówić specjalnego kuriera, który zapewni odpowiednie warunki (niektóre próbki muszą być przechowywane w ciepłej temperaturze, a inne w chłodnej).

Dlaczego warto wykonywać badania genetyczne?

Istnieje wiele powodów, dla których warto postawić na badania genetyczne u dzieci. Pomogą one rozwiać wiele wątpliwości co do zdrowia dziecka i w dużej mierze uspokoją rodziców. Takie badania potrafią wykryć mnóstwo nieprawidłowości. Choroby genetyczne mają to do siebie, że często trudno jest je wykryć, dlatego lepiej zacząć działać dużo wcześniej. Wynik badań jest ważny całe życie, dzięki czemu rodzic może mieć pewność, że jego pociecha nie będzie się nigdy zmagać z daną chorobą. Jeśli jednak testy wykażą różne nieprawidłowości, będzie wiadomo, co przyczyniło się do rozwoju choroby, co należy zrobić w takiej sytuacji i w jaki sposób powinno się ją leczyć. Badania genetyczne dla dzieci dostarczają mnóstwo niezwykle istotnych informacji, dotyczących stanu zdrowia pociechy. Dzięki nim można się także dowiedzieć, czy dziecko ma predyspozycje do wystąpienia różnego rodzaju zaburzeń. Badania genetycznie dziecka odznaczają się licznymi zaletami. Oprócz tego, że dostarczają informacji, które mogą uratować życie lub zdrowie malucha, są one również skuteczne i wykonuje się je tylko raz. Co więcej, można je przeprowadzać w każdym wieku, nie ma do nich żadnych przeciwwskazań i nie są zależne od obecnego stanu zdrowia. To właśnie dzięki nim można rozpocząć profilaktykę, która znacznie poprawi jakość życia pociechy.

Kiedy warto wykonać badania genetyczne u małych dzieci?

Badania genetyczne u dziecka mogą dostarczyć wiele przydatnych informacji. Dzięki nim można zidentyfikować wiele różnych zaburzeń. Można je wykonywać w różnych sytuacjach, niezależnie od tego, czy u dziecko wydaje się być zdrowe, czy występują u niego różnego rodzaju nieprawidłowości. Istnieją jednak sytuacje, w których warto wykonać badania genetyczne, np. kiedy u malucha występują zaburzenia neurologiczne, takie jak padaczka lub zaburzenia rozwoju intelektualnego. Są one także wskazane, jeśli dziecko zmaga się z problemami układu oddechowego lub różnymi dolegliwościami gastrycznymi. Warto również wykonać badania genetyczne u dziecka, jeśli występują u niego zaburzenia odporności i częste infekcje. Nieprawidłowe rysy twarzy, niewłaściwa budowa ciała lub zaburzony wzrost również mogą być sygnałem, że z dzieckiem dzieje się coś złego.