Nie jest niczym zaskakującym, że telefon komórkowy to urządzenie, bez którego nie można się dzisiaj obejść. Komórka stała się tak niezbędną rzeczą w każdej torebce czy kieszeni, jak klucze do mieszkania czy portfel. Jednak sam zakup telefonu to nie wszystko. Aby rozmawiać, SMS-ować, czy korzystać z internetu trzeba zdecydować się na ofertę konkretnego operatora komórkowego. Nie jest to proste zadanie, na rynku istnieje bowiem wiele sieci komórkowych, które z miesiąca na miesiąc ulepszają swoje oferty, aby przyciągnąć nowych klientów.

Najwięksi operatorzy komórkowi w Polsce

Zawsze, gdy kończy się umowa na abonament, należy rozejrzeć się za nowym operatorem. Wybór najczęściej pada na cztery największe sieci komórkowe w Polsce: Orange, Play, T-Mobile, czy Plus. Nic dziwnego, oferują one bowiem usługi i produkty, które ciężko jest znaleźć u małych operatorów komórkowych. Największą różnicą pomiędzy gigantami telekomunikacji a mniejszymi sieciami jest możliwość telefonu do umowy, co zwykle znajduje się w ofercie największych operatorów.

Ponadto wspomniane wyżej największe sieci oferują roaming na terenie UE, czyli darmowe rozmowy i SMS-y na całym jej terenie. Duży operator komunikacyjny to także pewny zasięg na terenie niemal całego kraju dzięki własnej sieci nadajników. Poza tym największe sieci posiadają także oferty konwergentne, czyli łączące w sobie internet, telefon i telewizją. Świetnym przykładem jest choćby smartdom od Plusa. W jego skład wchodzą telewizja od Cyfrowego Polsatu, a także abonament na telefon i szybki internet światłowodowy, który staje się coraz popularniejszy i łatwiej dostępny.

Wirtualny operator komórkowy

Zakup telefonu nie oznacza od razu, że należy podpisywać umowę z dużą siecią. Na terenie Polski działają bowiem sieci komórkowe typu MVNO, korzystające z nadajników większych operatorów. Stanowią one nadal bardzo małą część rynku, nie da się jednak ukryć, że z roku na rok pojawia się ich coraz więcej. Ich największą zaletą jest zakup bardzo taniej taryfy bez konieczności dobrania drogiego telefonu, który trzeba by było spłacać w miesięcznych ratach. Tutaj jednak kończą się plusy.

Wśród wirtualnych operatorów komunikacyjnych bardzo trudno jest znaleźć taryfę, która zapewniłaby więcej niż 20 GB internetu miesięcznie z nielimitowanymi rozmowami i SMS-ami. Dużym minusem jest również brak darmowego roamingu na terenie Unii Europejskiej. Do największych sieci wirtualnych należą: Heyah, Lycamobile, Virgin Mobile, Plush, Red Bull Mobile, i wiele, wiele więcej. Operator komórkowy, który wyróżnia się na tym tle, czyli a2mobile, stanowi ciekawy wyjątek. Posiada on bowiem bazę klientów podobną do sieci wirtualnej, jednak posiada własną infrastrukturę, podobnie jak najwięksi operatorzy.

Dostawcy internetu w Polsce

Jak pokazują najnowsze badania, prędkość internetu w Polsce gwałtownie wzrosła. Głównym tego powodem jest pandemia COViD, która wymusiła przyspieszenie inwestycji. Wiele osób przeniosła się również do domowego biura, co także wymusiło wybranie szybszego łącza. W przypadku internetu mobilnego coraz większą popularnością cieszy się sieć 5G. Niekwestionowanym liderem w tej kategorii jest Plus, który jako pierwszy zainwestował w nadajniki pozwalające na przesył tego standardu. Również w ofertach największych operatorów telefony obsługujące 5G stają się już niemal normą.

Polacy coraz częściej decydują się na inwestycję w internet oparty na technologii światłowodowej FTTH. Ten domowy internet pozwala na korzystanie z kilku urządzeń jednocześnie bez większych spadków prędkości przesyłania. Siecią, która przoduje w tej kategorii jest Orange.

Jak widać, polski rynek telekomunikacyjny jest niemal w pełni zdominowany przez cztery największe sieci. Oferują one atrakcyjne oferty oraz szybki internet w najnowszej technologii 5G. Jednak przed wyborem swojego operatora, warto zapoznać się z wszystkimi ofertami. Warto także zajrzeć na stronę https://isportal.pl/, na której można znaleźć informacje o najlepszych dostępnych abonamentach.