Wentylacja odgrywa ważną rolę w każdym domu. Jej podstawowym zadaniem jest całkowita wymiana powietrza w celu spełnienia wymagań higienicznych pod względem ilości, jakości i czystości. Skuteczność podejmowanych działań zależy od prawidłowego doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz do wnętrza, zapewnienia odpowiedniego przepływu między pomieszczeniami i skutecznego usuwania zanieczyszczeń. Niezbędną ilość świeżego powietrza wentylacyjnego określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakie mają być omawiane dla budynków i ich usytuowania. Jaka firma to najlepszy wybór w kwestii wentylacji mechanicznej w Łodzi?

Jak działa wentylacja mechaniczna? Łódź

Wentylacja mechaniczna to nic innego jak wymuszony obieg powietrza przez specjalne urządzenie, jakim jest wymiennik ciepła. Dzięki temu prawidłowa wymiana może odbywać się niezależnie od warunków zewnętrznych, zapewniając zdrowy mikroklimat wewnątrz budynku. Ponadto wentylacja mechaniczna jest energooszczędna i komfortowa, a także może znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Wiele osób zastanawia się, czy wentylacja mechaniczna (Łódź) z odzyskiem ciepła jest opłacalnym rozwiązaniem.

Po pierwsze należy pamiętać, że wentylacja mechaniczna wymusza dopływ świeżego powietrza przy usuwaniu zużytego. To z kolei zwiększa komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Jest to również możliwe, ponieważ wentylacja mechaniczna usuwa wilgoć, która powoduje rozwój grzybów i pleśni, a dodatkowo filtruje dostarczane powietrze z kurzu czy pyłków wywołujących alergie.

Kolejne zalety to możliwość regulacji intensywności wentylacji oraz dostarczanie świeżego powietrza do niemal każdego pomieszczenia. Warto również wiedzieć, że takie rozwiązanie może znacznie obniżyć koszty ogrzewania przy zastosowaniu modułów odzysku ciepła. Połowa Twojego rachunku jest związana z utratą ciepła potrzebną do przewietrzenia pomieszczenia. Tymczasem wentylacja mechaniczna z regeneratorem pozwala na odzyskiwanie go. Firmy zajmujące się tym zagadnieniem w Łodzi oferują najwyższej jakości usługi, które pozwalają cieszyć się świeżym powietrzem bez strat energii.

Rekuperacja a wentylacja mechaniczna – Łódź

Zaawansowanym rodzajem wentylacji mechanicznej jest rekuperacja, czyli system z odzyskiem ciepła, gdzie główny element stanowi centrala wentylacyjna zwana rekuperatorem. Serce stanowi wymiennik ciepła, w którym energia jest przekazywana między strumieniem spalin a gazu zasilającego.

Najczęściej wymienianą korzyść z odzysku stanowi oszczędność ciepła. Oddając energię do powietrza nawiewanego, system grzewczy nie musi podnosić temperatury tego zewnętrznego, ponieważ podnosi ją wymiennik. Skuteczność zależy głównie od jakości tego elementu: w najnowocześniejszym przeciwprądzie nowej generacji rzeczywisty stopień odzysku przekracza 80%. W dostępnych na rynku obrotowych sterownikach ta wartość może być nawet o 20% niższa. Istnieją też wymienniki krzyżowe, ale zazwyczaj inwestorzy nie wybierają ich do domów jednorodzinnych, ponieważ zależy im na oszczędności pieniędzy.

Niezależnie od pory dnia regeneracja polega przede wszystkim na dostarczaniu świeżego, przefiltrowanego powietrza do wszystkich pomieszczeń przez cały rok. Wysoki komfort klimatyczny w domu i wynikające z niego korzyści dla dobrego samopoczucia oraz zdrowia mają kluczowe znaczenie dla skutecznej wentylacji.