Wynajem mieszkania we Wrocławiu, jak również w innych miastach, cieszy się sporym zainteresowaniem. Wśród różnych ludzi. Nie tylko, jeżeli chodzi o studentów, którzy przyjechali do dużego miasta. Wynajem to forma możliwości zamieszkania w danym lokalu, która interesuje również pracowników sezonowych i nie tylko. Często korzystają z tego również rodziny z dziećmi. Warto więc wskazać te rzeczy, które są ważne, jeżeli chodzi o wynajem mieszkania. O czym nie można zapominać, aby nie pożałować w przyszłości swojej decyzji?

Zgodność z ogłoszeniem

Decydując się na wynajem mieszkania, zawsze należy sprawdzić, czy jest ono zgodne z wystawionym ogłoszeniem. Czy faktycznie ma się do czynienia z „przytulną okolicą”? Czy w mieszkaniu znajdują się „meble z drewna mango”? Czy do najbliższego sklepu jest faktycznie „kilka minut spacerem”? Niektóre ogłoszenia są mocno podkoloryzowane, a sklep znajduje się kilka kilometrów dalej. Oczywiście, są to tylko przykłady, ale te na pozór mało istotne szczegóły są naprawdę ważne. Jeżeli okaże się, że tylko kilka rzeczy, np. te meble z drewna mango, nie są obecne na miejscu, nie trzeba od razu rezygnować. Takie małe wady są o tyle ważne, że można dzięki temu otworzyć sobie ścieżkę do negocjacji ceny za wynajem. Chyba że ktoś znajdzie więcej rażących szczegółów, to powinien wycofać się z tamtego miejsca jak najszybciej się tylko da.

Z kim podpisuje się umowę?

Ważna kwestia. Czy wynajmujący jest samym właścicielem mieszkania? Może i będzie to pytanie, jakie może oburzyć, ale warto poprosić o okazanie aktu własności mieszkania. Jeżeli okaże się, że lokal należy do kogo innego, wynajmujący powinien mieć stosowne upoważnienia. Nie raz i nie dwa okazało się bowiem, że oferowane mieszkanie na wynajem we Wrocławiu, nie powinno w ogóle znaleźć się w ogłoszeniu. Chyba nikt nie chce spotkać się z taką sytuacją? Dlatego też warto poprosić o okazanie takiego właśnie aktu własności. Tak, aby mieć pewność co do tego, że zawsze postępuje się zgodnie z przepisami prawa. Niby rzecz prozaiczna, ale w końcu właściciel mieszkania, który nie podpisuje umowy, ma prawo do wyrzucenia osób, jakie zajmują jego nieruchomość.

Warunki płatności

Mieszkanie na wynajem we Wrocławiu jest bardzo ładne. Ba! Nawet jest to drewno mango, jakie posłużyło do wykonania mebli. Można już więc podpisać umowę finalną. Zanim jednak podpis zostanie pod nią złożony, należy upewnić się, czy została bardzo dokładnie omówiona kwestia odnosząca się do płatności. Zresztą, nie tylko omówiona, ale również bardzo dokładnie opisana. Wszystko musi być na papierze. Jeżeli w przyszłości powstaną jakiekolwiek niejasności, zawsze taka umowa będzie stanowiła podkładkę do wyjaśnienia wszelkiego rodzaju sporów. Jeżeli chodzi o płatności, należy ustalić wysokość kwot za wynajem, jak również to, jak uiszczane będą kwoty za poszczególne media. Paląca kwestia, która powinna zostać zawsze omówiona na samym wstępie.

Ewentualne naprawy

Kolejna, ważna kwestia, to ewentualne naprawy, jakie z czasem na pewno będzie trzeba wykonać. Zarówno, jeżeli mowa jest o usterkach nagłych, jak również ewentualnych remontach – jeżeli kogoś interesuje wynajem długoterminowy. Tak naprawdę mieszkanie na wynajem we Wrocławiu nie należy do tymczasowych lokatorów. Nie powinni więc oni interesować się tym, kto będzie coś naprawiał – chyba, że samodzielnie coś uszkodzą. Z drugiej jednak strony – ciężko mieszkać w domu, gdzie np. pękła rura i to nie z winy lokatorów. Warto więc ustalić z góry kto będzie zajmował się takimi naprawami i kto będzie płacił za takie rzeczy. Tego typu kwestie również warto spisać, aby wszystko znalazło się na umowie.

Wynajem mieszkania to dobry pomysł na chwilowe zamieszkanie. Trzeba jednak zawsze bardzo dokładnie je sprawdzić, biorąc jeszcze pod uwagę takie kwestie, jak ewentualny termin odstąpienia od umowy, protokół zdawczo-odbiorczy, wykaz rachunków, ustalenie długości okresu wypowiedzenia, itd. Tak, aby każdy mógł swobodnie, w przyszłości korzystać z wynajmu dobrego mieszkania.