Tworzenie biżuterii hand-made to stopniowy proces, który pozwala rękodzielniczkom na przejście od poziomu amatorskiego do niemal profesjonalnego. Istotnym elementem rozwoju każdej autorki stylowych ozdób jest wybór odpowiednich materiałów, przy użyciu których powstaną jej wyroby.

Koraliki szklane do wyrobu biżuterii

Szkło to materiał bardzo wdzięczny w obróbce, co pozwala na formowanie z niego wielu zróżnicowanych kształtów. Szklane koraliki służące do wyrobu biżuterii mogą mieć nie tylko standardową formę kul, ale również fantazyjnych walców, serduszek, listków czy kwiatków. Szkło idealnie nadaje się także do pokrywania różnymi powłokami, co daje bardzo charakterystyczne efekty. Koraliki mogą dzięki temu mienić się różnymi barwami lub hipnotyzująco błyszczeć za sprawą pokrycia ze złotego pyłu. Istnieją ponadto bardzo zróżnicowane metody produkcji koralików ze szkła. Można w nich na przykład zatapiać pęcherzyki powietrza, a także nadawać różne intrygujące spękania czy pokrywać szronem lub innym zmatowieniem. Szkoło to materiał bardzo uniwersalny, a zarazem atrakcyjny pod względem cenowym. Nawet szklane koraliki przypominające do złudzenia diamenty w formie kryształków są stosunkowo tanią inwestycją.

Kamienie szlachetne do wyrobu biżuterii

Wiele typów kamieni jubilerskich idealnie nadaje się do samodzielnego tworzenia biżuterii. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza kamienie szlachetne, które jako bardzo rzadko występujące w przyrodzie należą do wyjątkowo cennych. Zaliczyć można do nich zarówno uwielbiane na całym świecie diamenty, jak i gorące rubiny, zachwycające cytryny czy przykuwające wzrok szmaragdy. Kamienie szlachetne znaleźć można również w morzu. Dotyczy to na przykład pereł naturalnych, koralu czy bursztynu. Do dodatkowych zalet kamieni szlachetnych zaliczyć można pewne specyficzne, rzekomo wpływające na stan duszy i ciała właściwości. W medycynie niekonwencjonalnej wykorzystywane są w formie amuletów. Przy tworzeniu biżuterii hand-made na prezent, warto więc dobrze dopasować kamień szlachetny do charakteru oraz potrzeb osoby obdarowywanej taką samodzielnie wykonaną ozdobą.

Kamienie półszlachetne do wyrobu biżuterii

Półszlachetne kamienie są równie piękne, co szlachetne. Jednocześnie ich cena jest bardziej przystępna, co jest bardzo istotne dla miłośniczek amatorskiego komponowania biżuterii. Tworząc naszyjnik czy bransoletkę, skorzystać można z wyjątkowo szerokiego wachlarza kamieni półszlachetnych. Do najbardziej klasycznych należy czarny onyks, a także kryształ górski przypominający swoją przejrzystością oraz unikalnym blaskiem diament. Bardziej uniwersalny i niezobowiązujący charakter posiada turkus, który połączyć można na przykład z białym marmurem. Wiele rękodzielniczek sięga również po agaty, które uwielbiane są za swoją kolorystykę oraz podatność na szlifowanie. Warto wspomnieć także o jaspisie oraz jadeicie, z których produkowane są stylowe koraliki w formie kul. W specjalistycznych sklepach z pasmanterią znaleźć można również syntetyczne kamienie jubilerskie.

Portal Ekorale.pl wsparł nas merytorycznie.

Dodaj komentarz