Fani baseballa na pewno wiedzą, że najlepszą ligą skupiającą rewelacyjnych i wszechstronnych zawodników jest bez wątpienia MLB (Major League Baseball). To właśnie w tych rozgrywkach są drużyny, które potrafią stworzyć ze swoimi rywalami najbardziej emocjonujące i dramatyczne potyczki, w których końcowy wynik jest sprawą otwartą do tak zwanej ostatniej piłki.

Chyba nie może zatem dziwić, że MLB to rozgrywki, które są śledzone przez wielomilionowe widownie z zapartym tchem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w wielu innych zakątkach naszego świata, a na trybunach nigdy nie brakuje kibiców. Co o MLB powinien wiedzieć każdy fan tego sportu, który bardzo mocno interesuje się właśnie baseballem?

Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że data założenia Major League Baseball to 1869 rok. Jak zatem łatwo policzyć minęło już 146 wiosen od tego momentu! To naprawdę szmat czasu. Przez ten okres liga MLB przeszła prawdziwą transformację. Dzisiaj jest to zaś produkt kompletny, który znakomicie się sprzedaje. Włodarze zarabiają gigantyczne pieniądze; zresztą podobnie jak większość osób, które mają styczność właśnie z baseballem w najlepszym możliwym wydaniu. Obecnie w rozgrywkach tej dyscypliny sportowej uczestniczy dokładnie 30 drużyn. Są one podzielone na dwie mniejsze ligi (National League i American League). Te z kolei są podzielone na trzy dywizje (wschodnią, zachodnią i centralną). Warto także wspomnieć, że w Major League Baseball występują ekipy zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i Kanady.

Ważną datą dotyczącą powstania MLB jest też 1876 rok. Wtedy to powstała National League, która zamieniała istniejącą wcześniej National Association. Na pewno każdego też zainteresuje, że National League została założona przez łącznie osiem klubów. Były to następujące zespoły: Chicago White Stockings, Philadelphia Athletics, Boston Red Stockings, Hartford Dark Blues, Mutual of New York, St. Louis Brown Stockings, Cincinnati Red Stockings, jak i Louisville Grays. Pierwsza potyczka w ramach rozgrywek MLB odbyła się dokładnie 22 kwietnia 1876 roku. Wtedy to gracze Philadelphii Athletics przegrali z zawodnikami Boston Red Caps 5:6. Z kolei pierwszym mistrzem tej ligi zostali Chicago White Stockings. Nie można też zapomnieć o dacie 1901. Wtedy to powstała American League, która również jest obecna aż do dzisiaj.

Jak przebiegają rozgrywki MLB? Sezon zasadniczy trwa od kwietnia do września. Łącznie jest to dokładnie pięć miesięcy. W jego czasie zespoły grają w sumie aż 162 mecze. Potem po pięć zespołów z National League i American League przystępuje do kolejnej fazy rozgrywek. W skład tych drużyn wchodzą zwycięzcy dywizji (wschodniej, zachodniej i centralnej) oraz po dwie ekipy z każdej z lig, które mają najlepszy bilans. Rozgrywka po sezonie zasadniczym składa się z czterech rund. W decydującej, zwanej World Series, mierzą się ze sobą dwie najlepsze ekipy. Jedna z nich zostaje mistrzem Świata. Rywalizacja w decydującej fazie trwa do czterech wygranych spotkań. Nie może być zatem mowy o żadnym przypadku.

Dodaj komentarz