Mimo pesymistycznych prognoz czytelnictwo w Polsce utrzymuje się na bardzo przyzwoitym poziomie. Wpływ na to ma między innymi obecność w przestrzeni publicznej bibliotek, których bogate zbiory zachęcają do samodzielnego odkrywania bogactwa literackiego świata.

Założenia

Biblioteki w Polsce należą do systemu organów państwowych. Ma to dla nich wielorakie znaczenie. Z jednej strony muszą działać w oparciu o konkretne przepisy prawne, z drugiej mogą też liczyć na dotacje nie tylko ze skarbca krajowego, ale także z instytucji Unii Europejskiej. Obowiązuje w nich także podział terytorialny. Biorąc pod uwagę zasięg lokalny największe znaczenie ma biblioteka wojewódzka. Pełni ona rolę nadrzędną nad bibliotekami gminnymi i miejskimi. Jej praca opiera się na kilku istotnych aktach prawnych, między innymi na ustawie o bibliotekach z 1997 roku oraz na ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z 1991 roku. Tradycyjnie biblioteka wojewódzka jest największa i najlepiej zaopatrzona w regionie. W jej ramach często działają także mniejsze wyodrębnione jednostki, na przykład oddziały obcojęzyczne, muzyczne lub dla dzieci. Założenia statutowe, jakie musi spełniać, polegają z jednej strony na ochronie kulturowego dobra narodowego, a z drugiej umożliwienie dostępu do niego szerokiej rzeszy ludzi. Biblioteka wojewódzka zatrudnia osoby, które opiekują się zbiorem, konserwują go, a także chronią. Stoją przed nimi także doniosłe cele odnośnie edukacji, szkolenia i udzielania informacji. Musi także służyć pomocą mniejszym jednostkom organizacyjnym, w tym bibliotekom gminnym i miejskim.

Działania kulturalne

Wizja biblioteki jako smutnego, pustego miejsca pełnego zakurzonych książek to obrazek bardzo mijający się z faktycznym stanem rzeczy. Biblioteka wojewódzka bardzo często pełni rolę swoistego centrum życia kulturalnego, co należy zapisać jako jej wielki plusy. Organizowane są w niej wystawy prac lokalnych artystów, wieczorki poetyckie, prelekcje oraz imprezy tematyczne. Biblioteka wojewódzka jest także miejscem, w którym można w spokoju pouczyć się w czytelni czy skorzystać ze stanowiska komputerowego. W wielu z nich działają także kawiarnie, które mogą zamienić się w miejsce spotkań regionalnej śmietanki artystycznej i intelektualnej. Pod patronatem biblioteki jest organizowanych także wielu imprez miejskich, w miarę możliwości funduje ona też nagrody książkowe w konkursach, także tych, którymi uczestnikami są dzieci. Zazwyczaj biblioteka wojewódzka organizuje spotkania dla maluchów, którzy odwiedzają ją wraz z nauczycielkami ze szkoły w ramach zajęć lekcyjnych. Mogą wtedy poznać zasady jej funkcjonowania, a także założyć swoje konta czytelnicze i dokonać pierwszych wypożyczeń książek.

Podsumowanie

Moda na czytanie książek wcale nie odeszła w przeszłość. Świadczy o tym chociażby fakt, że każda biblioteka wojewódzka posiada nie tylko bogate zbiory papierowe i multimedialne, ale przede wszystkim setki zarejestrowanych czytelników. To oni sprawiają, że funkcjonowanie takich miejsc ma rację bytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *