Każdy, kto kiedykolwiek chciał zaplanować budowę, doskonale zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest postać geodety i usługi, które on oferuje. Cena wykonanego zadania będzie się znacznie różnić, a wszystko to poprzez szerokość działań specjalistów tego typu. Warto spojrzeć dokładnie, czym zajmuje się geodeta i jakich kosztów jego zatrudnienia można oczekiwać.

Geodeta – czym się zajmuje?

Niezależnie od tego, czy budowany będzie dom, supermarket, czy autostrada – geodeta będzie potrzebny przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Dlaczego tak się dzieje?

Jego zadaniem jest dokładnie zmierzenie działek i gruntów, dzięki czemu projekt może zostać dostosowany do wyników przez niego uzyskanych. Bez dokładnych pomiarów budowa może nie może się zacząć, gdyż byłaby zwyczajnie zbyt niebezpieczna – istnieje milion aspektów, które mogłyby pójść nie po myśli. Po wykonaniu pomiarów geodeta tworzy specjalne mapy, dzięki którym budowlańcy mogą operować całym procesem. 

Warto wiedzieć, że geodeta zajmuje się również prowadzeniem ewidencji gruntów, jak i opisem rzeźby terenu i jego bogactw mineralnych. Z racji na tę różnorodność specjalizacji, wiele usług geodezyjnych będzie różnić się cenowo. Warto teraz przejść właśnie do tego tematu.

Ile kosztują usługi geodezyjne?

Jak będzie przedstawiał się cennik geodety w zależności od rodzaju usługi? 

  • Wykonanie mapy do celów projektowych – jest to niezbędny dokument, który pomaga w zaprojektowaniu danego budynku lub konstrukcji. Geodeta musi dokładnie zbadać teren, opierając się na mapie zasadniczej. Dziś za takie usługi można spodziewać się ceny od 1000 do 2000 zł brutto – wiele zależy tutaj od wielkości działki.
  • Podział działki – obszerne grunty sprawiają, że można na nich postawić wiele budowli. Każda z nich musi jednak posiadać osobną, dokładnie opisaną działkę. Tutaj geodeta zaczyna swoje ceny od 2000 tysięcy, zwiększając ją w zależności od ilości działek.
  • Wytyczanie granic budynku – to proces, który ma miejsce po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Polega na zamontowaniu znaków geodezyjnych, które pomogą w orientacji budowy. Cena jest tutaj zróżnicowana, jednak zwykle nie przekracza 1700 złotych.
  • Inwentaryzacja powykonawcza – proces ten jest obowiązkowy po postawieniu budynku. Polega on na wymierzeniu budynku i sprawdzeniu, czy wszystko jest zgodne z ustaleniami. Całość wymaga odrobiny pracy terenowej i sporządzenia ważnych dokumentów. Zwykle wszystko zamyka się w przedziale od 1500 do 1700 złotych.

Jak wybrać odpowiedniego geodetę?

Geodeta – cennik jego jest już znany. Co jednak z jego wyborem? Czy warto kierować się tanimi usługami? Niekoniecznie. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie kogoś, kto dobrze zna obszary, na których stawiany będzie projekt. Polska jest dość zróżnicowanym terenowo państwem, przez co osoba, która nie ma doświadczenia na danym terenie, niezależnie jak dobrym geodetą jest, często może nie wykonać swojego zadania poprawnie. 

Jak widać, ceny usług geodezyjnych są bardzo zróżnicowane. Wielki wpływ ma na nie samo zadanie, które musi podjąć się ten specjalista. Niezależnie od ceny, usługi te są jednak całkowicie niezbędne przy każdej budowie.