Choroby psychiczne nadal uważane są za tabu, pomimo że cierpi na nie spora część społeczeństwa. Nie mniejszym tabu jest leczenie tych schorzeń, ponieważ dalej wiele osób postrzega terapię, leki psychotropowe, czy też szpitale psychiatryczne, jako niedziałające, a nawet szkodliwe. W internecie lub telewizji coraz częściej powstają kampanie na temat zdrowia psychicznego, jednak najczęściej poruszają one tematy radzenia sobie z depresją lub zaburzeniami lękowymi. Nic więc dziwnego, że nadal wiele osób nie wie, w jaki sposób leczyć schizofrenię, która jest najbardziej stygmatyzowana. Czym więc jest i jak leczyć tę chorobę?
Odwieczne pytanie – jak leczyć schizofrenię?
Schizofrenia jest chorobą o podłożu genetycznym i wiąże się z nieprawidłowym działaniem biochemii mózgu, nic więc dziwnego, że leczenie schizofrenii dla wielu osób jest nadal wielką niewiadomą i nie wiedzą one, co mogą zrobić dostając taką diagnozę. Aby móc żyć pełnią życia pomimo choroby, należy najpierw udać się do lekarza psychiatry. Są osoby, które wstydzą się odwiedzać gabinety specjalistów od zdrowia psychicznego, warto jednak zawsze pamiętać, że nie jest to żaden wstyd, a troska o dobro własne lub swoich bliskich! Pierwsza rozmowa z takim lekarzem będzie miała na celu ustalenie poprawnej diagnozy i dobranie leków, które umożliwią choremu normalne funkcjonowanie bez objawów choroby. Czy jest to jednak odpowiedź na to, jak wyleczyć schizofrenię? Nie, ponieważ jest to choroba na dzień dzisiejszy nieuleczalna, co oznacza, że osoba ze schizofrenią będzie musiała być w stałym kontakcie ze swoim psychiatrą przez całe życie. Może to być bardzo przykra informacja, ale warto wspomnieć, że zażywanie leków i zdrowy styl życia bardzo często prowadzą do wyciszenia objawów i nieodczuwania ich przez wiele, wiele lat! Leki psychotropowe nie są czymś czego należy się obawiać – nie zmieniają one osobowości chorego, jedynie wyłączają skutki schizofrenii, jak słyszenie głosów, halucynacje wzrokowe oraz urojenia. Jeśli boisz się skutków ubocznych leków, wiedz, że zawsze możesz prosić swojego lekarza psychiatrę o ich zmianę lub zmniejszenie dawki. Współczesna psychiatria dysponuje wieloma nowoczesnymi lekarstwami, które nie otępiają pacjentów, jak to było kiedyś. Przy wzmocnieniu objawów, albo w sytuacji, gdy chory zagraża sobie lub osobom w swoim otoczeniu leczenie trzeba tymczasowo kontynuować w szpitalu psychiatrycznym.
Ośrodki leczenia schizofrenii w Polsce
Schizofrenię można leczyć nie tylko ambulatoryjnie, ale również w odpowiednich ośrodkach lub szpitalach. Szpitale w Polsce można podzielić na publiczne i prywatne. Te pierwsze nie wymagają wnoszenia żadnych opłat, za to te drugie tak. Różnią się one głównie ilością znajdujących się pacjentów na oddziale, wyborem diet oraz salami – szpitale prywatne mają zazwyczaj sale przeznaczone dla mniejszej ilości osób. Długość pobytu w takim miejscu nie jest z góry określony i zależy od tego, jak szybko uda się dopasować pacjentowi odpowiednie leki oraz jak szybko osiągnie on stabilność psychiczną. Szpitale są dobrą opcję, jeśli osoba chora mierzy się właśnie z ostrym epizodem psychotycznym. W naszym kraju istnieją również liczne ośrodki, które jednak w większości nie leczą osób posiadających zaostrzone objawy, które wymagają ścisłej obserwacji i nadzoru. Takie miejsca mają za zadanie rehabilitować osoby chore na schizofrenię, prowadzić ich terapię oraz przygotować do codziennego życia w pędzącym społeczeństwie. Ośrodki takie są zazwyczaj prywatne. To co jest bardzo wielkim plusem takich miejsc to holistyczne podejście do pacjenta obejmujące nie tylko leczenie farmakologiczne, ale także psychoterapię, psychoedukację, nauczenie chorego wykrywania wczesnych objawów epizodu i wzmacnianie oparcie społecznego pacjenta poprzez organizowanie sesji rodzinnych. Tak jak w każdej chorobie fizycznej, tak i w schizofrenii wsparcie bliskich osób jest niesamowicie ważne. Leczenie schizofrenii to jak widać wiele opcji, dlatego warto pamiętać o wszystkich możliwych opcjach.